Az örökzöld lantana növények, azaz sétányrózsák gyönyörű kiegészítői a díszkertnek. A széles színválasztékban kapható lenyűgöző virágok rendkívül vonzóak mindenféle beporzó számára. Miért ne termesztenénk otthonunkban télen is sétányrózsát?
A sétányrózsa benti tárolása
Noha a növények viszonylag alacsony termesztésűek, a kertészek a teljes nyári vegetációs időszak alatt bőséges virágzásra számíthatnak. A sétányrózsa fagymentes vidékeken évelő növényként működik. A növény őshonos elterjedési területén kívül élők azonban egynyári növényként is élvezhetik. Emiatt a kertészek érdeklődhetnek annak megismerésében, hogy a sétányrózsák áttelelhetik-e bent. Szóval, be lehet vinni a sétányrózsát télre?
Növekszik a sétányrózsa beltéren?
Azok számára, akik meg akarják menteni kedvenc növényeiket, a sétányrózsák télre történő bevitele az egyik legjobb lehetőség. Ahogy ősszel hűvösebb lesz, a lantana növények növekedése gyakran észrevehető csökkenést mutat. A növényeket közvetlenül az első fagy beköszönte előtt kell eltávolítani a kertből. Ezt úgy lehet megtenni, hogy gondosan kiássuk a növény külső kerületét, ha a földben termesztették, és átültetjük egy nagy tartályba. A cserepes sétányrózsákat egyszerűen be kell helyezni a megfelelő időben. A sétányrózsa esetében a szobanövények különös gondosságot igényelnek. A cserepes példányoknak meleg helyre van szükségük, amely bőséges közvetett napfényt kap. Elegendő napfény hiányában a sétányrózsa növények egész télen át küzdhetnek. A stresszes növények sárgulni kezdhetnek, lehullhatnak a leveleik, vagy akár teljesen el is pusztulhatnak. Beltérben a sétányrózsát gyakran kell öntözni, hagyva, hogy a talaj megszáradjon az egyes alkalmazások között.
Mit tegyek a sétányrózsával, ha nem tudom bevinni?
Ha nem lehetséges a teljes sétányrózsa növényt beltérre vinni, a télikertészek sikeresen szedik a kisebb dugványokat ősszel. Ezek a gyökeres szárak aztán télen át termeszthetők, hogy tavasszal átültetésként a szabadba vihetők legyenek. A sétányrózsa dugványokat általában úgy készítik, hogy kis szárrészeket vesznek, eltávolítják a leveleiket, majd szaporítókupolákba helyezik őket. Bár a gyökeresedési hormont fel lehet használni ennek a folyamatnak a felgyorsítására, ez gyakran szükségtelen. A termelők abban is sikert értek el, hogy a sétányrózsa dugványait tiszta vízzel teli vázába helyezték. Bármelyik technikával ismert, hogy a sétányrózsa növények könnyen gyökereznek, és a gyökeresedés egy-két héten belül megtörténik.