A sárgarépa gyakori problémái
A sárgarépák sajnos többféle betegségre (pl. peronoszpórára) és kártevőre (pl. levéltetvekre) is fogékonyak, és a legjobb védekezés ellenük a megelőzés. Fontos, hogy mindig alaposan kitakarított, fertőtlenített cserepekbe, ládákba ültesd növényeidet, és ne használj újra olyan virágföldet, amibe korábban már ültettél valamit (akár répát, vagy bármi mást). A cserepes sárgarépák védelmében sokat számít, hogy a növénytartókat bármikor arrébb viheted, hogy több napfényt kapjanak, és így megerősödhessenek a kártevőkkel és betegségekkel szemben.
Elhalás
Az elhalásnak több fajtája is megtámadhatja a sárgarépákat. Ezek tünetei általában foltok és sérülések, amelyek a levélzeten alakulnak ki, amelyek így idővel elhervadnak és elhalnak. Az elhalás elkerülése érdekében ajánlott ellenálló fajtákat ültetni, kerülni a túlöntözést, kellően kiritkítani a répákat még csírakorukban, és csak nagyon mérsékelt mennyiségű nitrogénnel trágyázni őket.
Sárgarépalégy
A sárgarépalégy megannyi kertész egyik legrosszabb rémálma, különösen a mérsékelt éghajlati övezetekben (tehát Magyarországon is). A sárgarépalégy lárvái a répa gyökerébe (termésébe) fúrják be magukat, ami aztán könnyedén elfertőződhet. Érdemes neem granulátumot beleásni a talajba, amikor feltöltöd azzal a növénytartóidat.
Feketerothadás
Ez a gombás betegség fertőzött magokkal terjed. Figyelj oda rá, hogy csak megbízható termelőtől vásárolj magokat, akár sárgarépát, akár bármilyen más növényt szeretnél ültetni. Ismerőseidtől csak akkor fogadj el magokat, ha biztosítanak, hogy egészséges kertből származnak. A feketerothadásnak több tünete is lehet, úgymint a szár és a gyökér rothadása a talajban, a levélzet elhalása és a répa hegesedése.
Pattanóbogár-lárvák
A pattanóbogarak lárvái a sárgarépalegyekéhez hasonlóan a sárgarépa gyökerébe fúják be magukat. Fontos, hogy mindig jó minőségű virágföldbe ültesd magjaidat, és ne használj újra talajt, sem kertedből, sem más növénytartókból.