Az aktuális időjárás miatt a mezőgazdasági – és erdészeti – gépek sok sarat és földbuckát hordanak fel a főutakra, bekötőutakra, mely veszélyforrás lehet.

Sár az úttesten: a traktoros köteles letakarítani járművét

hirdetes

Az aktuális időjárás miatt a mezőgazdasági – és erdészeti – gépek sok sarat és földbuckát hordanak fel a főutakra, bekötőutakra, mely veszélyforrás lehet. Csapadékos időjárási körülmények között, főként a vidéki, mezőgazdasági – és erdőgazdálkodási – tevékenységgel érintett területeken, a földutak és az aszfaltozott, betonozott utak kereszteződésének közelében, építkezések környezetében megnő a sárfelhordás kockázata, amely fokozott veszélyt jelent a közúti közlekedés résztvevőire.

Az aktuális időjárás miatt a mezőgazdasági – és erdészeti – gépek sok sarat és földbuckát hordanak fel a főutakra, bekötőutakra, mely veszélyforrás lehet.

A földútról aszfaltozott, betonozott útra történő kihajtás előtt távolítsák el a járművükön található olyan szennyeződéseket, amelyek később az útra rakódhatnak és veszélyeztethetik a közlekedés biztonságát! A közlekedésbiztonság érdekében fokozott körültekintéssel közlekedjenek a sárfelhordásból származó szennyeződéssel érintett útszakaszokon!

Az úttesten lévő sárfelhordást fokozott óvatossággal és mérsékelt sebességgel közelítsék meg, felkészülve arra, hogy a sáros, csúszós szakaszt – szükség esetén – ki tudják kerülni. Nagyobb követési távolság tartásával, előrelátóbb vezetéssel időben észlelhető a lehetséges veszélyhelyzet.


A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. tv. 7. §-a szerint:


„(1) A közutat, a közúti jelzést megrongálni, beszennyezni, a közútra a közlekedés biztonságát vagy zavartalanságát hátrányosan befolyásoló tárgyat kitenni, kidobni nem szabad.

hirdetes


(2) Aki a közutat vagy a közúti jelzést megrongálta, beszennyezte vagy a közútra a közúti közlekedés biztonságát, zavartalanságát hátrányosan befolyásoló tárgyat juttatott, köteles a keletkezett veszély elhárításáról gondoskodni, illetőleg ameddig az nem lehetséges, a veszélyről a közlekedés többi résztvevőjét tájékoztatni.


(3) Az a járművezető, aki a közúti jelzés olyan rongálását, beszennyezését észleli, vagy a közútra került olyan akadályt lát, amely a közlekedés biztonságát súlyosan veszélyezteti, köteles erről a rendőrséget vagy a közút kezelőjét értesíteni, és amennyiben erre lehetősége van – a veszélyt a közlekedés többi résztvevőjének jelezni vagy azt elhárítani (mérsékelni).”


A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) ugyancsak meghatározza az utak igénybevételének feltételeit. A KRESZ 63. §-a szerint:


„(1) Aki a közutat vagy a közúti jelzést megrongálta, beszennyezte vagy a közútra a közlekedés biztonságát, zavartalanságát hátrányosan befolyásoló tárgyat juttatott, köteles a keletkező veszély elhárításáról gondoskodni, illetőleg ameddig az nem lehetséges, a veszélyről a közlekedés többi résztvevőjét tájékoztatni.


(2) Földútról szilárd burkolatú útra való ráhajtás előtt a járműről a rátapadt sarat – amely a szilárd burkolatú utat beszennyezheti – el kell távolítani.”

Forrás: EU-Info

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

tápsó

A növények tápanyagait tartalmazó műtárgyakeverék.Főleg szobanövényekhez... Tovább

kombájn

a több hagyományos munkaműveletet egy menetben végző betakarítógépek. A kombájnok... Tovább

Tovább a lexikonra
Agrárjog