Japán cseresznyevirágok Magyarországon
A magyar kertészek már a 20.század elején ismerték a cseresznyevirágot és egy nagy „gyűjteményt hoztak létre az Adler arborétumban 1936-ban kisfűrészes cseresznye fajjal. Ez a faj sikeresen teleli át a nagy hideget Kijevben, Kárpátalján és Moldova területén is, azonban az északabbra lévő területeken, mint Szentpétervár, már nem marad életben.
A kisfűrészes cseresznye gyorsan növekszik és hamar eléri a 8-10 méter magasságot. Élénk rózsaszín virágai teljesen ellepik az ágakat és tölcsér alakú koronája van. Napos, szélvédett és termékeny talajú területen érdemes ültetni.
A sakura számos dekoratív formáját kezdték el Európában is keresztezni, például:
• Kwanzan - intenzív lila árnyalatú, sűrű kettős virágokkal.
• Amonogawa - félig kettős, halvány rózsaszín virágzattal.
• Shirofugen - fehér félig kettős virágokkal, amelyek a virágzás végére rózsaszínűvé válnak.
A vörös cseresznye egy kicsi, többszárú cserje, amelynek virágai rózsaszínűek, azonban a virágzás végére kifehérednek. A vadonban akár száz évig is elélnek és jól bírja az orosz éghajlatot is. Több híres faja létezik a mi kontinensünkön is, mint például az Alba PLena és a Rosea PLena. Gyakran frottír cseresznyének vagy északi sakurának hívják őket. A frottír fajták legfőbb előnye a luxus virágzás, amely májusban kezdődik és több mint három hétig tart. Remekül mutatnak a víz közelében, sziklakertekben és a gyep mentén is.
A rövid sörtésű cseresznye lassan növekszik és legfeljebb 5 méter átmérőjű koronája áprilisban és májusban virágzik, mielőtt megjelennek rajta a levelek. Virágai egyszerűek, rózsaszínűek. Előnyben részesíti a napos területeket, de félárnyékban is jól érzi magát. Rövid ideig jól bírja a fagyokat, de érdemes szélmentes helyre ültetni.