Sakura, azaz japán cseresznyevirág kertedbe – ezeket a fajtákat válaszd!

A Sakura Japán egyik jelképévé vált, mivel tavasszal beborítják a Felkelő Nap országának városait a rózsaszínben pompázó, sűrűn virágzó fák. A sakurának azonban számtalan fajtáját különböztethetjük meg a nemesítéseknek hála, így hazánkban is érdemes cseresznyevirág fát ültetni, mert lélegzetelállító látványt kölcsönöz kertünknek. Ismerd meg a sakura fajtáit, hogy tudd milyen fát kellene ültetned kertedbe.

japán cseresznyevirág

A Sakura leggyakoribb típusai


A Sakura egy általános kifejezés, amelynek több fajtáját különböztethetjük meg. Japánban több, mint 600 cseresznyevirág-fajta létezik. A sakurának számos olyan fajtája van, amit dísznövénynek termesztenek és kicsi ehetetlen gyümölcsük van. Olyan sok faj van, hogy 1963-ban még egy könyvet is írtak, amelyben a tokiói egyetem dendrológusai összegyűjtötték mindet. A leggyakoribb fajták a következők:


•    hegyi sakura (P. Jamasakura);
•    Edos cseresznye (P. yedoensis);
•    rövid sörtésű cseresznye (P. subhirtella);
•    sargent cseresznye (P. sargentii);
•    mirigyes cseresznye (P. glandulosa);
•    harangcseresznye (P. campanulata);
•    finoman fűrészelt cseresznye (P. serrulata);
•    élesen fogazott cseresznye (C. serrulata).
 

 

A Japán Sakura


Japánban a cseresznyevirág szezon februárban kezdődik a harang cseresznye virágzásával, ami másnéven a tajvani cseresznye. Nevét arról kapta, hogy a nagyméretű ciklámenpiros virágai nem nyílnak ki teljesen, ezért kis harangra emlékeztetnek. Ez a faj – 18 fokig fagyálló, ezért megéri olyan helyeken is tartani, ahol hidegebb az időjárás.


A japán Yoshimo Somei, azaz Edo cseresznye névre hallgat a tokiói cseresznye. Különféle cseresznyevirág fajok keresztezésével jött létre a 19. században és azóta a legelterjedtebb típus a japánoknál. Ezáltal vált Tokió szimbólumává. Először a virágzó rügyei nyílnak ki, válnak láthatóvá a fehéres-rózsaszínes szirmok, és virágzatonként 5-6 darab helyezkedik el. A Sakura ligetekben tavasszal bámulatos élményben lehet részünk, mintha rózsaszín felhőkbe sétáltunk volna be.


Az egyik legrégebbi sakurának számít a hegyi sakura, azaz a yamazakura. Más fajokkal ellentétben ez a faj nem keresztezéssel jött létre, hanem a természetben jelent meg először. A tokiói cseresznye megjelenése előtt ez volt a legelterjedtebb cseresznyevirág faj. Ennek a fajnak a virágait láthatjuk a japán festményeken és kéziratokon és ennek a képét használják a modern művészetben is. A többi fajhoz hasonlóan a yamazakura is áprilisban két hétig virágzik. 


A cseresznyevirágok szirmai nagyon gyorsan lehullanak, de a számos különböző típus miatt februártól tavasz végéig gyönyörködhetünk virágzásukban. A Japán városok akkor is gyönyörűek amikor, már a virágok hullajtják szirmaikat, ugyanis ezzel csodás rózsaszín virágszőnyeget alkotnak.

Milyen Sakura fajták nyílnak itthon és milyet érdemes neked is ültetned kertedbe? A következő oldalon kiderül!