A rukkola gondozása
A rukkola trágyázása
A magvak elültetése előtt érdemes alaposan érlelt organikus trágyát keverni a talajba. Habár a rukkolának jó vízelvezetésű talajra van szüksége, a vízigénye is nagy – a trágya használatával mindkét igényének megfelelhetsz.
A rukkola öntözése
Fontos, hogy rukkoládat ne öntözd túl, de a talaj maradjon mindig nedves, különben a növény felmagzik. Csak a szárak tövénél öntözz, hogy lehetőleg ne jusson víz a levelekre, mert azzal elősegíted a betegségek kialakulását.
A rukkola társültetése
A rukkola mellé kiváló társ a bokorbab, a cékla, a répa, a zeller, az uborka, a menta, a sarkantyúka, a kapor, a saláta, a hagymák, a burgonya, a rozmaring, a spenót, és a kakukkfű. Lehetőleg ne ültesd eper és tűzbab közelébe.
A rukkola kártevői és betegségei
Levélbolhák
A levélbolhák szinte minden kertben előfordulnak, és nem éppen válogatós rovarok. Elkerülhetetlen, hogy kis mennyiségben jelen legyenek, de egy nagyobb sereg képes gyorsan megfosztani egy növényt a leveleitől. Ha növényeid levelei lyukacsossá válnak, akkor jó eséllyel ők felelősek ezért. Védekezésképpen alkalmazhatsz ellenük kovaföldet, vagy neem olajat.
Káposztalepkék hernyói
Ezek a hernyók kíméletlenek a levelekkel szemben, de szerencsére viszonylag egyszerű elbánni velük. Az egyik lehetőség szimplán kézzel összeszedni (és a tyúkok elé dobni) őket, a megelőzés érdekében pedig vizsgáld meg a levelek alsó oldalát, és nézd meg, hogy nem-e rejtett oda néhány petét egy lepke (ezeket szimplán nyomd össze az ujjaddal). Ha ezek sem segítenek, akkor jöhet a neem olaj.
Peronoszpóra
A peronoszpóra egy fehér, porszerű lerakódás a növényeken, ami meggátolja az egészséges növekedésüket. A túlöntözés sokat segíthet a megjelenésében, különösen ha víz kerül a levelekre, ezért próbáld csak a növény szárának tövénél öntözni a talajt, és ügyelj rá, hogy elegendő helyet hagyj a növények között.
Fehérrozsda
A fehérrozsda a keresztesvirágú zöldségek közös ellensége. Ez a betegség jellegzetes duzzanatokat okoz a növényeken, amelyek idővel kifakadnak, és szétszórják fehér spóráikat, idővel pedig végeznek a gazdanövénnyel, Szintén azt tanácsoljuk, hogy ügyelj az öntözésre, mert az ilyen betegségek első sorban a nedvesség segítségével terjednek.
A rukkola szüretelése
A rukkolának általában csupán 30 napra van szüksége, hogy az ültetéstől szüretelhető állapotúvá érjen, szóval érdemes rendszeresen ültetni belőle, hogy folyamatosan friss adagot tépkedhess le belőle magadnak. A fiatalabb leveleknek van a legjobb ízük – ha lecsípsz néhányat, és fent hagysz rajta párat, akkor a rukkola tovább él és terem majd.