A burgonya rügyei
Nézd csak meg egy kicsit közelebbről a burgonyát! Biztos vagyok abban, hogy te is meg fogod pillantani a héján elszórtan azokat az apró, sötét bemélyedéseket, ahonnan elő fognak törni a rügykezdemények, melyekből idővel hajtások, és föld feletti részek (szár, levelek) fejlődnek ki.
Mitől rügyezik a burgonya
A fény és a hőmérséklet nagyban hozzájárul a rügyezéshez. Bent a lakásban magasabb a hőmérséklet, mint kint a szabadban, ráadásul fény is éri a burgonyaszemeket, ezért a folyamat felgyorsul. Ezért (is) érdemes a burgonyát hűvös, sötét helyen tárolni, így sokkal tovább el lehet tartani, és nem fog beindulni a rügyezés.
Milyen gondot okozhat a burgonya csírázása?
Zöld burgonyát fogyasztani nem szabad, ezt szerencsére azért sokan tudják. Vajon azt is, hogy miért? A fény fiziológiai reakciókat vált ki a burgonyagumókban, klorofil termelődik (ez váltja ki a zöld színt). Ez még önmagában nem lenne káros, ugyanis nagy mennyiségű hasznos ásványi anyagot tartalmaznak a zöld növényi részek. Viszont a fény mellett jön a meleg is, ez pedig kiváltja a szolanin termelődését. Ez egy olyan vegyület, ami nagy mennyiségben fogyasztva mérgezési tüneteket (hányinger, hányás, hasmenés, gyomorgörcs, fejfájás, szédülés) okoz. És hogy hol található meg ez a vegyület? Itt jön a csírázás a képbe! Ugyanis a burgonya héjának közelében koncentrálódik, a kifejlődő csírákkal együtt.
Mit tegyünk a kicsírázott burgonyával?
El lehet távolítani a burgonyán található csírákat, illetve a héján található zöld részeket, ebben az esetben mindenképpen vastagabban hámozzuk meg, mint ahogyan szoktuk, ezzel csökkenthetjük a toxikus reakció esélyét. Viszont ekkor is számolnunk kell azzal, hogy keserű lesz a burgonya íze. A csírázási folyamattal egyébként az is együtt ját, hogy csökken a gumókban lévő keményítő, és vitaminok mennyisége, tehát sokkal kevesebb lesz a tápanyagtartalma. Egy szó, mint száz, nem tanácsos zöld vagy kicsírázott burgonyát fogyasztanunk, főleg akkor nem, ha rengeteg csírát látunk rajta! Jobban járunk ilyen esetben, ha kidobjuk a burgonyát, vagy pedig kiültetjük a kertbe, ugyanis termésre még számíthatunk belőle.