Sokakban felmerült már a kérdés, és több olyan emberrel is találkoztam, aki félt a kirügyezett burgonyától, és inkább kidobta, minthogy felhasználta volna. Mostani cikkemben elárulom nektek, hogy kell-e félnünk az ilyen burgonyától, vagy sem!
Velem is előfordult már, de szerintem rajtam kívül szinte mindenkivel, hogy megvásárolta a boltban a szépen kinéző burgonyát, majd hazavitte, és nem használta fel mindet azonnal. Ilyenkor természetesen eltesszük a felesleget egy jó helyre, majd meg is feledkezünk róla, egészen addig, amíg bele nem botlunk újra. Ekkor már eltelt pár hét, és azt tapasztalhatjuk, hogy a burgonyák megváltoztak, elkezdtek rügyeket hozni.
Ilyenkor vetődik fel a kérdés, hogy mit tegyünk ezekkel a burgonyákkal? Szedjük le róluk a rügyeket, használjuk fel nyugodtan, vagy inkább dobjuk ki a kukába mindet? Ugye te is hallottál már olyan történetet, amiben arról mesélnek, hogy valaki megbetegedett, pedig csak kicsírázott burgonyát fogyasztott? Ezek a rémtörténetek mindig előbukkannak, de mi lehet az igazság ezzel kapcsolatban? Még mielőtt megadjuk a választ, érdemes megismerkednünk egy kicsit közelebbről a burgonyával!
Milyen növény a burgonya?
Mindenki úgy gondolja, hogy a burgonya esetében egy gyökérzöldségről van szó, ez azért van, mert az ehető részek a föld alatt fejlődnek ki, csakúgy, mint a répák, vagy a retkek esetében. Az igazság az, hogy a burgonya esetében földalatti módosult szárakról beszélünk, melyek csúcsának megvastagodásából alakulnak ki a gumók. Ha a föld felett található részek elszáradnak, ezek akkor is épségben maradnak, sőt, még át is telelnek a föld alatt, ugyanis teljesen védve vannak a nagyobb fagyoktól.
A burgonyának köztudottan magas a szénhidráttartalma, ennek köszönhetően a gumók elegendő tápanyaggal rendelkeznek ahhoz, hogy sikeresen túléljék a telet. A fotoszintézis során megtermelt szerves anyagot elraktározzák a következő tavaszi növekedés megkezdéséhez. Ez a tápanyag kellő energiát biztosít ahhoz, hogy a föld alól ki tudjon fejlődni a növény. Sokat beszéltem a burgonyáról, de a rügyekről, és a mérgezésről még szó sem esett, ugye? Jogosan vetődik fel benned a kérdés, hogy miért kellett mindezt elmondanom. A következő oldalon mindenre fény fog derülni, lapozz egyet, nem fogsz csalódni!