A kerti szerszámokon – mint minden más eszközön – egy idő után meglátszik a használat és az idő múlása is. Ez gyakran rozsda formájában jelenik meg, ami szép lassan használhatatlanná teheti a felületet, amit megtámadott. Egy másik gyakori probléma a pengék élének tompulása. Az alábbi technikák ezeket a problémákat segítenek orvosolni.
Kóla-módszer a rozsda ellen
Ehhez kólára és alumínium fóliára lesz szükséged. Öntsd a kólát a rozsdás felületre, és kezdd el sikálni az összegyűrt fóliával. Ha elkészültél, öblítsd le meleg vízzel, majd hagyd megszáradni az eszközt.
Ecet-módszer a rozsda ellen
Ez a módszer ecet és valamilyen erős szálú (például drót-) kefe alkalmazásból áll. Öntsd az ecetet a rozsdás felületre és hagyd állni néhány percig. Most jöhet a dörzsölés a választott kefével, majd az öblítés és a szárítás, csakúgy mint a kólás technika esetén. Ecet hiánya esetén hidrogén-peroxidot is alkalmazhatsz.
Ha a problémát nem a rozsda, hanem az életlen pengék okozzák, akkor ezt tudod tenni ellene!
Csiszoló-módszer
Ehhez egy csiszológépre, egy ékre és egy satura van szükséged. Amennyiben szükséges, távolítsd el a szerszám pengéjét (ennek módja a szerszámtól függ). Fogd az eszköz pengéjét a satuba vízszintes elfekvésben.
Alaposan tisztítsd le róla a fűfoltokat és egyéb szennyeződéseket. Fogd a csiszológépet és kezdd el oda-vissza mozdulatokkal csiszolni a penge élét, odafigyelve a penge eredeti gyári élezésének menetére. Szereld vissza az éles pengét a szerszámba, ha szükséges.
Reszelő-módszer
A csiszoló-technikához hasonló, azonban reszelőre van szükség hozzá csiszológép helyett. A penge eltávolítása után a helyezd a satuba vízszintesen, majd végezd el a megfelelő tisztítást a szennyeződések eltávolítása érdekében.
Fogd a reszelőt és kezdd el a penge élét egy irányban reszelni, ebben az esetben is ügyelve, hogy a gyári élezést kövesd. Ha kész, szereld vissza a pengét a szerszámba.