+Tippek a rozsdásodás ellen
- A vasat legegyszerűbben úgy óvhatjuk meg a rozsdától, hogy bekenjük tiszta cementtel. A cement, vízzel olyan állagúra hígítható, amilyenre mi akarjuk. A bekenést többször megismételve, meglepően tartós vasrozsda elleni mázt nyerünk.
- Ha a korcsolyán rozsdapecsétek keletkeznek, azokat csiszolópapírral távolítsuk el. A rozsda eltüntetésére jó megoldás, ha szalmiákszesz és tört kréta keverékével a felületeket alaposan ledörzsöljük, majd száraz ronggyal áttöröljük.
- Az acélszerszámokat, melyeket ritkán használunk, olajpapírba csomagolva védhetjük a rozsdásodás ellen.
- A kerti kéziszerszámokat (kapa, ásó, lapát, gereblye stb.) használat után minden esetben tisztítsuk meg. Drótkefével távolítsuk el róluk a ráragadt földet, sarat. Ha szükséges, előzetesen vízbe áztassuk. A megtisztított szerszám fém részeit kenjük be olajjal. Így megakadályozhatjuk a rozsdásodásukat.
- A rozsdafoltos fémbútort terpentinnel keféljük át, majd puha ronggyal dörzsöljük szárazra. A súrolóport mellőzzük, mert felkarcolja! A szabadban használt vagy tárolt fémbútorokat érdemes lefesteni vagy lelakkozni. Az így kezelt bútort azonban csak száraz, puha ronggyal szabad tisztítani.
- Rozsdásodás: Sokkal tökéletesebb a védelem, ha kémiai rozsdátlanítást is alkalmazunk. A drótkefélés után még visszamaradó rozsdát megfelelő vegyszerrel átalakítjuk vasfoszfáttá. A vasfoszfát tömör, jól tapadó réteget alkot, amely alatt a rozsdásodás nem terjed, és jó alapot ad a festéknek.
- A kályhacsövekből a kormot csőtisztító kefével takarítsuk ki. Az elrozsdásodott, elvékonyodott, sérült kályhacsöveket újakkal pótoljuk.
- Az erősen rozsdásodott csavart hevítéssel oldjuk. A hő hatására a csavar kitágul, a rozsda szétroncsolódik, és a csavar kihajtható lesz.
- Az akkumulátor mindig száraz és tiszta legyen. A pólusokat és a csavaros kupakokat rendszeresen takarítsuk le. Erős sóképződéskor a telepet szereljük ki, úgy mossuk le, különben a lehulló só a motortérben rozsdásodást okozhat.
- Otthon a korrózió ellen a legjobb védekezési mód a mázolás. Ezzel azokat a felületeket védhetjük meg, amelyek ki vannak téve az időjárásnak, külső légköri hatásoknak. A jól végzett mázolás hosszú ideig biztosítja a rozsdamentességet. Alapvető feltétele a gondos felületkezelés.
- Rozsdától óvjuk a kerékpárt. A belső, nem nikkelezett, krómozott részeket jól olajozzuk be. Valahányszor a gép megázott, puha ronggyal töröljük teljesen szárazra. Az esetleges rozsdafoltokat petróleummal vagy terpentinnel dörzsöljük ki.
- Ha új bográcsot vásárolunk, először a rozsdagátló mázat távolítsuk el. Minden edény rozsdásodás elleni védő mázzal kerül forgalomba. A bevonatot szabadban rakott tűzön égessük le. Előtte kívül-belül zsírral, vagy étolajjal kenjük be. A tűzre csak akkor helyezzük rá, ha az nagy lánggal ég.
- Rozsdásodás: A finomabb szerszámot, műszert lanolin (gyapjúzsír) és savmentes műszerolaj azonos arányú keverékével vonjuk be.
- Rozsdásodás: A jellegüknél fogva nem mázolható vastárgyakat olajjal vagy zsírral védjük. A felületet a levegő nedvességétől olyan anyaggal kell elzárni, mely maga nem támadja meg a fémet.
- Darálás után a darálót szedjük szét, tisztítsuk meg, mosogassuk el és tökéletesen szárítsuk meg, majd újból szereljük össze. Piszkos, nedves darálót ne tegyünk el, mert rozsdásodik, dohos lesz, használhatatlanná válik.
- Használat után a letisztított bográcsot minden esetben kenjük be olajjal vagy zsírral, hogy megóvjuk a rozsdásodástól.
- Rozsdásodás: A házi védekezést mindig kezdjük az alapos drótkefével végzett tisztítással. A kényes helyeket, sarkokat csiszolóvászonnal rozsdátlanítsuk. A drótkefe után száraz ruhával töröljük le a port, és felvihetjük az első alapozást.
- Tegyen a szerszámos ládába krétát vagy faszenet. Ezek magukba szívják a nedvességet és ezáltal védik szerszámait a rozsdásodástól.