A rozsdabetegségek megismerése, a rozsdabetegségek elleni védekezés

Növények rozsdabetegségei – Felismerésük és a legjobb védekezési módok

Szélesi Ferenc
hirdetes
Mi az a rozsdabetegség, és mit tehetsz ellene kertedben?

Öntözz óvatosan

A rozsdabetegség és más fertőzések spórái gyakran a talajról felcsapódó vízcseppekkel jutnak el a növények leveleire. Éppen ezért kerüld az olyan öntözési módszereket, amiktől a növények leveleire felcsaphat a víz a talajról. A vizes levelek továbbá ideális körülményeket biztosítanak a már jelenlévő spórák elterjedéséhez. Ha csak teheted, öntözz a talaj közelében, vagy használj csepegtető öntözőrendszert. Továbbá próbálj a korai reggeli órákban öntözni, hogy ha mégis víz jut a levelekre, akkor legyen idejük megszáradni, és ne maradjanak nedvesek éjszakára.

Ültess jó vízelvezetésű talajba

Igyekezz növényeidet kerted azon részeire ültetni, ahol a talaj megfelelő vízelvezetést biztosít számukra. A vizenyős talaj kedvez a betegségeknek, ráadásul a növények gyökereinek is árthat. Válassz olyan helyeket, ahol a víz nem gyűlik össze egy komolyabb esőzés után. 

Ügyelj a megfelelő trágyázásra

Ha túl sok műtrágyát használsz, azzal csak árthatsz növényeidnek. A magas nitrogéntartalmú készítmények fogékonyabbá tehetik palántáidat a betegségekre, amik ráadásul a nem kiegyensúlyozott tápanyagtartalmú talajban könnyebben is terjedhetnek.

hirdetes

Használj gombaölő szereket

Ha kertedben gyakran okoz problémát a rozsdabetegség, akkor kénytelen leszel aktív védelemhez folyamodni, ami rézalapú gombaölő szereket jelenthet. Ezek a készítmények segíthetnek megakadályozni a rozsda elterjedését azokon a növényeken, amik fokozottan fogékonyak a betegségre. A gombaölő szereket a kisebb rozsdafertőzések kezelésére is alkalmazhatod, ehhez azonban heti rendszerességgel újra és újra használnod kell őket a beteg növényeken. Más összetételű készítményeket is használhatsz, de ami a legfontosabb, hogy mindig olvasd el a mellékelt útmutatót, különösen, ha ehető termésű növényeket szeretnél kezelni!

Tartsd tisztán szerszámaidat

Fontos, hogy kerti szerszámaidat mindig tisztán tartsd, ugyanis ezeken is nagyon könnyedén terjedhetnek a különböző növénybetegségek portádon. Rendszeresen fertőtlenítsd ásóidat, minden metsző- és vágószerszámodat, kapáidat és egyéb eszközeidet, hogy megakadályozd az ilyen kellemetlen problémákat. Némi hígított fehérítő kiválóan alkalmas erre a célra.

Hogyan kezelhető a rozsdabetegség?

Amennyiben egy növényedet megfertőzi a rozsda, az első lépés azonnal eltávolítani róla a fertőzött részeket. Ezeket aztán rögtön dobd a szemetesbe (ne a földre, és ne a komposzthalomra). Ha ez nem bizonyul elég hatékony módszernek, a következő lépés bolti gombaölő szereket használni, lehetőleg kifejezette rozsdához készülteket (ezek általában kén- vagy rézalapú termékek).

Minden ilyen készítmény használata előtt olvasd el figyelmesen a mellékelt utasításokat! A rész- és kéntartalmú gombaölő szerek megváltoztatják környezetük pH-értékét, amiben így a gombák nem képesek életben maradni. Hacsak a használati utasítás nem írja másképpen, a gombaölő szert rögtön rá kell fújni a fertőzött növényrészekre, és ezt a kezelőst utána több héten keresztül újra és újra el kell majd végezni, míg a probléma el nem tűnik. A gombaölő spray-ket reggelente vagy esténként érdemes használni, hogy elkerüld az égési sérüléseket növényeiden.

Hans Braxmeier képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-19

Ünnepi magyal a kertedben: így válaszd ki a termős és porzós párokat

A magyal (Ilex) a karácsonyi kertek elmaradhatatlan dísze, mely az ünnepi hangulatot az örökzöld, fényes levelekkel és élénkpiros bogyókkal teszi teljessé.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hibrid nyúl

valamilyen hasznosítási irányra tenyésztett állat. Tovább

7/2007. (I. 30.) FVM rendelet

a szõlõtermelési potenciálra, a szõlõültetvények szerkezetátalakítására és... Tovább

Tovább a lexikonra
kert Növényvédelem