Bizonyára veled is előfordult már, hogy az udvarodon vagy a kertedben sétálgatva furcsa, baljós elszíneződésekre lettél figyelmes növényeiden. Az ilyen rendellenességek egyik leggyakoribb oka a rozsdabetegség, amely láttán sok kertész kap kisebb szívrohamot, különösen akkor, ha legkedvesebb haszonnövényei levelein fedezi fel őket. Szóval mi az a rozsdabetegség és mit tehetsz ellene kertedben? A következőkben erről lesz szó!
Mi az a rozsdabetegség?
A rozsdabetegség egy gombás fertőzés, ami gátolja a növények növekedését, elcsúfítja leveleiket, de csak nagyon ritkán végez velük. A rozsdabetegségnek számtalan változata létezik. A legtöbb növénynek megvan a saját rozsdabetegsége, ami kizárólag azt az adott fajtát támadja meg. Ezek mellett beszélhetünk még a közönséges rozsdabetegségről, ami már kevésbé válogatós, és többféle növényt is áldozatául ejthet.
Ez a betegség gyakrabban támadja meg a felnőtt, kifejlett növényeket, mint a fiatalabb palántákat. Habár nem végzetes betegség, ha túlságosan elterjed, jelentősen árthat a növény egészségének és csökkentheti annak termőképességét, ami különösen a haszonnövényeknél jelenthet problémát. Éppen ezért ha csak teheted, rögtön reagálj a rozsdabetegségre, ha felfedezed kertedben.
Hogyan terjed a rozsdabetegség?
Sok gombás kórokozóhoz hasonlóan a rozsdabetegség számára a nedves, meleg körülmények kedveznek, éppen ezért a melegebb, párás éghajlatokon és területeken jelent gyakori problémát. Ha esős helyen élsz, akkor fel kell készülnöd rá, hogy előbb vagy utóbb találkozol majd vele kertedben. A rozsda a meleg, száraz vidékeken is jelen lehet és fertőzhet. Ha rossz vízelvezetésű talajban álló, túlöntözött növények hajlamosak elkapni ezt a betegséget.
A rozsda spórákkal terjed, amit a szél, vagy a levelekre felcsapódó vízcseppek visznek magukkal növényről növényre. Mivel nagyon gyorsan képes terjedni, fontos, hogy azonnal felvedd ellenek a küzdelmet kertedben, amint felfigyelsz rá.
Miről ismerhető fel a rozsdabetegség?
A rozsda árulkodó tünetei általában a növények levelein tűnnek fel. A közönséges rozsdabetegség megemelkedett, fehér színű foltok formájában jelenik meg. Ezek idővel vöröses színűvé válnak, innen a „rozsdabetegség” vagy a „rozsdásodás” megnevezés. A foltok be is feketedhetnek, de ez csak bizonyos esetekben jellemző.
A rozsdabetegség gyakori jelei még a leveleken megjelenő megemelkedett púpok, amelyek barna, sárga és narancsszínűek is lehetnek, és általában a levelek alján jelennek meg. A súlyosan fertőzött levelek idővel elszáradnak, összehúzódnak és leesnek a növényről. A következő oldalon folytatom, érdemes lapozni egyet!
Hans Braxmeier képe a Pixabay -en.