Hasznos információk a rózsák neveléséhez

11 vegyszermentes tipp a csodálatosan szép rózsák neveléséhez!

Szélesi Ferenc
hirdetes
Nevelj meseszép rózsákat

Védd meg rózsáidat az időjárás viszontagságaitól

Ha odakint fagyosra vagy esősre fordul az időjárás, mi bármikor behúzódhatunk meleg, védett otthonunkba. Ugyan ez nem adatik meg rózsáidnak, ezért neked kell megvédenek őket az elemektől. Az olyan vidékeken, ahol a hőmérséklet sosem csökken -6°C alá, nincs igazán mitől félni. Az ennél keményebb telek azonban komoly megpróbáltatásokkal állítják szembe a rózsákat. Szóval mi a teendő, ha ennél hidegebb vidéken élsz?

Fontos, hogy az utolsó trágyázást megfelelően időzítsd, hogy rózsáid az első várható fagy előtt abbahagyják a virágzást. Azonban az öntözést egészen addig folytasd, míg a talaj meg nem fagy. A fagy beálltával egy nagy réteg szigetelésre lesz szükséged rózsáid alatt.

Vigyél fel 20 cm vastagon egy adag talajt növényeid töve köré, majd öntözd meg azt alaposan. Vágd vissza a bokor hosszabb vesszőit, 60-120 cm hosszúra, és kösd őket össze madzaggal, hogy megóvd bokrodat a téli fagykároktól. Lehetőleg a vesszőket is takard le valamilyen szigetelőanyaggal, amelyet egészen a tavaszi enyhülésig rajta kell hagynod rózsáidon.

hirdetes

Védekezz organikusan a kártevők ellen

A rózsákat számos kártevő megtámadhatja, úgymint a levéltetvek, az akták és a különféle rovarok hernyói. Ha azonban az eddig olvasott tippeket megfogadod, és gondosan bánsz rózsáiddal, akkor sokkal erősebbek és ellenállóbbak lesznek ezekkel a kéretlen betolakodókkal szemben. Persze sosem árt, ha van kéznél némi házi, organikus rovarirtó szer, amelyet bármikor alkalmazhatsz, ha kártevőkkel találkozol rózsáidon (vagy más növényeiden).

Készíts magadnak ilyen rovarirtót egy teáskanálnyi növényi olajból, ugyanennyi folyékony szappanból, és egy bögre vízből. Ezt egy pumpás flakonból fújd a növények leveleire, majd néhány óra múlva mosd le róluk, hogy ne tégy kárt bennük. A hosszantartó védelem érdekében 5-7 naponta egyszer végezd ezt el növényeiden.

Reagálj minél előbb a betegségekre

Ha a rózsatermesztésről van szó, a növénybetegségeket mindig jobb megelőzni, mit utólag kezelni. A rózsákat sajnos többféle betegség is megtámadhatja, amiket ijesztően hosszú ideig sorolhatnánk, de a két leggyakoribb ezek közül a feketefoltosság és a lisztharmat. Ha ezek jeleit veszed észre növényeiden, akkor azonnal cselekedned kell, különben hamar tovább terjednek majd.

Egy természetes megoldás két evőkanál szódabikarbónát keverni egy liternyi házi rovarirtóba (abba a szappanos készítménybe, amit az előző tippben javasoltunk), és azt használni a megelőzéshez. Továbbá, ha nem ültetsz egy helyre túl sok rózsát, hanem inkább kevert ágyásokat hozol létre (a megfelelő 1 méteres távolsággal a növények között), akkor szintén kisebb eséllyel alakulnak ki és terjednek majd tovább a rózsákat megtámadó betegségek.

Forrás: Fotók: Schutterstock

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

sarjadzó szövet (granuláló szövet)

a szövetelhalás,-sérülés helyén burjánzó, vérerekben és az elpusztult szövetrészeket... Tovább

112/2008. (VIII. 30.) FVM rendelet

Az erdõk közjóléti célú védelmét és bõvítését szolgáló feladatok ellátásának... Tovább

Tovább a lexikonra
virág