4. Öntözés
Miután elöltetted a rózsáidat, gondoskodnod kell a rendszeres öntözésükről, ami különösen az első néhány hétben rendkívül fontos. Az időjárástól függően előfordulhat, hogy minden nap öntöznöd kell majd őket, ezeknek a kényes növényeknek ugyanis rengeteg vízre van szükségük, amit néha egy jó adag eső sem képes megadni nekik. Ez főleg a nyári hónapokra igaz. A homokos talajban növekvő rózsáknak különösen sok vízre van szükségük, ami naponta akár több mint egy öntözést is jelenthet.
Öntözéskor az egész gyökérterületet lásd el bőségesen vízzel. Ha talaj felső 5 centije száraz, akkor kapjanak extra mennyiségű vizet. Mindig csak a talajt öntözd, soha ne a leveleket, ez ugyanis fertőzésekhez vezethet.
5. Organikus rózsatáp
A rózsáknak nem csak vízre van szükségük, hanem rendszeres tápanyagellátásra is. Ideális esetben tavasszal etesd őket a metszés után, amikor a bimbók még nem nyíltak ki, illetve nyáron, hat héttel az első várható fagyok megjelenése előtt. Habár kaphatók előre elkészített organikus tápok, sajátodat is elkészítheted otthonodban, amivel megfelelő tápanyagellátást biztosíthatsz rózsáid számára.
6. A rózsák metszése
A rózsákat a virágzási időszakon kívül érdemes metszeni – ez javítja a növény egészségét és rendezettebbnek, tisztábbnak tűnnek tőle. Távolíts el minden levelet és minden fertőzött vagy elhalt ágat. Egy ágon nem feltétlenül látszik elsőre, hogy fertőzött-e (persze ha fekete vagy barna, akkor érdemes megszabadulni tőle). Ilyen esetben az ág belseje árulkodhat az állapotáról: ha zöld helyett barna, akkor távolítsd el, mert ez a fertőzés jele. Ezt követően kedvedre alakíthatod a bokor formáját. Miután végeztél, minden levelet és ágat szedj össze a bokor alól, hogy megelőzd a fertőzések kialakulását és a kártevők elterjedését.
7. Talajtakarók
Ez az egyik legegyszerűbb és legfontosabb dolog, amivel biztosíthatod rózsáid egészségét. A talajtakarás segít megtartani a nedvesség talajban, hogy a rózsák sokáig elérhessék azt. Segít továbbá hűteni a gyökereket a forró nyári napokon, megakadályozza a gyomok kifejlődését, javítja a talaj minőségét és jól mutat a rózsabokrok alatt. Egyszerűen csak takard be organikus talajtakaróval a rózsák alatti részt. Legjobb, ha metszés után végzed el a takarást, de máskor is megejtheted. Az organikus talajtakaró tartalmazhat levágott füvet, fenyőtűket, faforgácsot, széttépett leveleket, mogyoróhéjakat, és még sok mást is. A talajtakaró összeállítása során mindig vedd figyelembe a talajod pH szükségleteit, ahogy azt egy korábbi pontban már bővebben kifejtettük.