Tudj meg mindent a rózsa metszéséről - szakértőnk most mindent elmond

Tudd meg, hogyan kell helyesen metszeni a rózsákat

SFV, ZH
hirdetes
Tudj meg mindent a rózsa metszéséről

Először a legfontosabb, hogy minden faj esetében akkor helyes a metszés, ha kb. 5 mm-el a rügy felett vágunk ki a szárból, és úgy, hogy a rüggyel ellentétes irányba lejtsen a metszés. Ha jövőre is azt szeretnénk, hogy dús virágokkal örvendeztessenek meg a rózsáink, akkor ősszel metsszük vissza, még úgy is, ha friss hajtások vannak rajta. Az erős hajtásokon hagyhatunk 6-8 rügyet, de a vékonyabb ágakon ne maradjon 4-5 rügynél több. Tavasszal is ajánlott a metszés, mégpedig március végén, április elején.

Hibrid tea rózsák

Ők sűrűn virágoznak, így tavasszal érdemes alaposan visszametszeni. A fiatal hajtásokon hagyjuk 2-4 rügyet, a fő ágakon 4-6 rügyet, a közepéből pedig vágjunk ki minden mellékágat.

Floribunda rózsák

Itt annak függvényében kell elvégezni a metszést, hogy kisebb méretű, bokros virágot akarunk, vagy egy magasabb, hosszabb méretű rózsafát. Itt fontos, hogy a fiatal hajtásokat vágjuk vissza, hogy több virágot hozzanak, de a fő ágak csak ⅓-át szabad megmetszeni.

hirdetes

Parki rózsa

Ezekből ősszel csak keveset szabad visszavágni, az ágakat érdemes összekötni, majd visszahajlítani a földbe, és betakarni. A belső visszametszését tavasszal kell megejteni. Nyáron az elvirágzott részeket kell levágni.

Törperózsák

Ezeket tavasszal kell megmetszeni, általában áprilisban, majd ősszel az elszáradt, beteg részeket kell teljesen levágni. Késő tavasszal érdemes a nagyobb ágakból ⅓ részt lemetszeni.

Futórózsák

Ezeket ültetéskor szokás kicsit visszametszeni, majd ha nőni kezd, hagyni kell, hogy megerősödjön, majd ősszel csak enyhén kell visszametszeni, tavasszal pedig az elszáradt, lefagyott részektől kell megszabadítani.

A rózsa (Rosa), a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozó egyik növénynemzetség, illetve az ide tartozó cserjék virága. Kb. 200 rózsafajt tart számon a tudomány, ezeknek a többsége az északi félgömbre, főleg a mérsékelt égövre jellemző növény, néhány faj Mexikóban, a Fülöp-szigeteken és Etiópiában honos. A botanikai fajok (nem nemesítettek) hajtásai tüskések, szőrösek vagy ritkán kopaszak; cserje vagy kúszónövény alkatúak. Magasságuk a 2–5 m, a kúszó fajoké 20 m is lehet. Fajaik nagyon változékonyak, könnyen kereszteződnek egymással, ami nagyon megnehezíti elkülönítésüket.

Parki rózsa

Ezekből ősszel csak keveset szabad visszavágni, az ágakat érdemes összekötni, majd visszahajlítani a földbe, és betakarni. A belső visszametszését tavasszal kell megejteni. Nyáron az elvirágzott részeket kell levágni.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-25

Az ezüstfenyő legszebb fajtái: klasszikus kedvencek és különlegességek

Az ezüstfenyő gyönyörű, kékes-ezüstös színével, szabályos formájával és változatos fajtáival is hódít. Ismerjük meg közelebbről ezt a csodaszép örökzöldet.

2024-11-25

Hibiszkusz teleltetése: ezek a leggyakoribb hibák, amiket kerülj el

A hibiszkusz teleltetése kulcsfontosságú a növény egészségének megőrzéséhez, különösen a trópusi fajták esetében. Nézzük meg mely hibákat érdemes lekerülni a teleltetés alatt.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

konyhasómérgezés

főként sertésben, ritkábban baromfiban fordul elő, konyhai hulladék, páclé, túlsózott... Tovább

Letenyei Körzeti Földhivatal

Földhivatal Körzeti Földhivatal Cím: Letenye Kossuth u. 10. 8868 Magyarország Telefon:... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Házi kert kert Növénytermesztés Növényvédelem