Azért, hogy rózsáink minden évben gyönyörűek legyenek, és sok-sok virággal örvendeztessenek meg minket, sok mindent kell tennünk. Az egyik legfontosabb teendő a rózsák metszése, éppen ezért ebben a cikkben most erről fogunk beszélni!
Fontos tudni, hogy a rózsákat azért metsszük, hogy sokáig és többször gyönyörködhessünk a virágaik pompájában. Viszont vannak olyan rózsafajták, melyek nem igényelnek nagy metszést, olyanok is akadnak, amelyekhez évekig hozzá sem kell nyúlnunk, ilyenek például a bokorrózsák vagy a vadrózsák. A legtöbb fajtát viszont érdemes évente metszeni.
Mielőtt belefognánk a nagy munkába nem árt, ha egy kicsit megismerkedünk a rózsákkal, a rózsák metszésre adott válaszreakcióival, és a fontos alapelvekkel.
Nézzük is ezeket:
Virágzás szempontjából kétféle rózsát különböztetünk meg. Egy vegetációs időn belül egy alkalommal, és a több alkalommal nyílók. Legyen az bármilyen csoportba tartozó rózsa (pl. futórózsák) nem metszhetjük meg ugyanúgy, ha csak egyszer, vagy többször nyílik. Nagy hibát követünk el, ha ezt a fontos tényt figyelmen kívül hagyjuk. Minél több erőteljes fiatal fás szárú hajtás található az egy éven belül többször virágzó rózsán, annál több virág fejlesztésére képes.
Bármennyi hajtást is fejlesztett a rózsa, mindig vizsgáljuk meg az egészségi, állapotát és erőnlétét. Ennek eredményében terheljük meg a rózsát. Túl sok hajtás, túl sok virág könnyen a tő kimerüléséhez vezethet. Mindig hagyjunk a rózsában annyi plusz energiát, amelyből a megújulását tudja fedezni. A rózsák is, mint minden növény elsőbbséget biztosít a virágnak. Ezért, ha túl sok virágot fejleszt, akkor csökkent hajtásfejlődésre lesz képes.
Teahibrid, virágágyi és törpe rózsák különösen igénylik a rendszeres metszést. Ennek elmaradása esetén néhány év alatt a tő alsó részét túlzott árnyékhatás éri. Ezért a napfény nem tud lejutni az alvó rügyekhez, azok így nem hajtanak ki, nem képződik új hajtás, a rózsa felkopaszodik, elöregedik. Nagyon alacsonyan metszett rózsa túl sok fás részét veszti el, kevés hajtórügy marad, csökkent lombfelület képződik, ezek kevés szerves anyagot állítanak elő, csökken a fejlődés, elmarad a virágzás.
A rózsát szemre metsszük. Ez azt jelenti, ha jól végeztük a metszést, akkor a rózsa ránk kacsint. Komolyra fordítva a szót. Úgy metsszük, hogy a rügy fölött 5-10 mm-el vágjuk el a vesszőt. A metszlap a rügy felől az ellentétes oldal felé lejtsen. Most pedig nézzük, hogyan is kell helyesen metszeni az egyes rózsafajtákat, a következő oldalon folytatom!