A rózsa betegségei - Fekete foltosodás (Diplocarpon rosae)
Ez a gombás betegség általában az árnyékos helyen nevelt rózsákat támadja meg. A fekete foltosodást okozó Diplocarpon rosae gomba a meleg, párás helyeket kedveli, a közvetlen napfényben azonban elpusztul. Ha tehát rózsáidat árnyékos helyen tartod, akkor esélyt adsz ennek a betegségnek.
Szerencsére a fekete foltosodás viszonylag egyszerűen orvosolható. Keverj ki némi házi gombaölő szert, és fújd be vele gazdagon rózsáid leveleit minden nap rendszeresen, amíg el nem tűnnek a foltok. Érdemes továbbá megritkítani rózsáid felső levélzetét, hogy több napfény jusson az alsóbb rétegeknek.
A rózsa betegségei - Baktériumos gyökérgolyva (Agrobacterium tumefaciens)
Ha tumorszerű görcsöt veszel észre rózsabokraid tövénél, akkor jó eséllyel gyökérgolyvával van dolgod. Ezt egy rendkívül agyafúrt baktérium okozza, amely beleépíti saját DNS-ét a növényébe, így nagyon nehéz kiirtani belőle. Szerencsére egy szimbiotikus „élősködő”, ezért nem pusztítja el rózsáidat, azonban ha szeretnéd eladni bokraidat, akkor értelemszerűen jobb, ha nincs egy nagy, csúnya tumor a gyökerük felett.
A gyökérgolyvás rózsák virágai szépek, de a növény töve meglehetősen kellemetlen látványt nyújt majd. A legtöbben felássák az egész bokrot, és elégetik, de ha egyébként is erre ítélted, akkor még megpróbálhatsz egy módszerrel, ami talán megmentheti. Először is el kell távolítanod a golyvát a bokor alól, majd néhány órára sztreptomicinba kell áztatnod a gyökereket, hogy elpusztítsd a baktériumokat.
A rózsa betegségei - Koniotíriumos vesszőfoltosság (Coniothyrium)
Ha rózsáid vesszőin fekete foltok jelennek meg, akkor valószínűleg ezzel a betegséggel kell szembenézned. A koniotíriumos vesszőfoltosság az egyik legádázabb rózsabetegség, de szerencsére kellő gondoskodással megelőzhető. Ezt a fertőzést egy talajban élő gomba okozza, amely a hűvös, nyirkos időjárásban érzi jól magát. Nem meglepő tehát, hogy főleg kora tavasszal és ősszel támadja meg a rózsákat, amikor a hőmérsékletek még/már alacsonyabbak.
Ha észreveszed őket rózsáidon, akkor azonnal metszd le a fertőzött részeket, majd utána rögtön fertőtlenítsd ollódat, méghozzá jó alaposan. Sok fertőzés a nem megfelelően megtisztított kerti szerszámokkal terjed a leggyorsabban a növények között. Ha szeretnéd megelőzni a vesszőfoltosságot, akkor ültesd rózsáidat sterilizált talajba.
Ez a legjobb védekezés ellene, ugyanis a betegség maga nem gyógyítható. Ha már megtámadta növényeidet, akkor próbáld minél előbb lemetszeni róluk a fertőzött részeket, és gombaölővel kezelni a fertőzött talajt körülöttük. Lehetőleg továbbá ne ültess más rózsákat erre a területre jó néhány évig.