A rózsa gyakori betegségei - ezekre készülj fel növényed kapcsán

Mi támadta meg a rózsát - A rózsa betegségei és az ellenük való védekezési módok

Szélesi Ferenc
hirdetes
Hasznos tanácsok a rózsa növényvédelméhez

A rózsák kártevői - Agrilus ruficollis

Ezek rózsakártevők valójában egy darázs lárvái, amelyek előszeretettel szállják meg a frissen metszett rózsavesszőket, de a málnákat és a fekete szedreket is megtámadhatják. A metszések után hagyott lyukak ideális peterakó helyek a darazsak számára, így rögtön kapnak is az alkalmon, ha tehetik. Ahogy a lárvák egyre nagyobbra nőnek, a vesszők egyre több részét eszik meg belülről.

Ha már megtámadták növényeidet, akkor csak úgy szabadulhatsz meg tőlük, hogy levágod a megszállt vesszőket. Legjobb persze, ha megelőzöd ezt, és beragasztod a lemetszett vesszővégeket, miután végeztél a vágással.

A rózsák kártevői - Gyökérgubacs-fonálféreg (Meloidogyne incognita)

hirdetes

Ha melegebb éghajlaton nevelsz rózsákat, és szemmel láthatóan nem érzik jól magukat, akkor meglehet, hogy ezekkel a kártevőkkel van dolgod. A gyökérgubacs-fonálférgek a növények gyökerein élősködnek, amelyeken ettől golyvaszerű görcsök képződnek. Ezek a görcsök meggátolják, hogy a rózsa tápanyagokhoz jusson a talajból.  A gyökérgubacs-fonálféreg problémát csak biológiai eszközökkel orvosolhatod. Ahelyett, hogy felásnád rózsabokraidat, használj alattuk juglont, Purpureocillium lilacinum baktériumokat, és Pasteuria penetrans baktériumokat.

A rózsa betegségei - Rózsarosda (Phragmidium)

A rózsarosda nevéhez hűen vöröses, sárgásbarna foltokként jelenik meg a növényeken, amelyek felkunkorodnak, majd elhalnak. Ezt a betegséget egy gomba okozza, amely nyirkos, hűvös helyeken érzi jól magát. Ebből kifolyólag kora tavasszal és ősszel a leggyakoribb, amikor az idő még/már hidegebb, és sok a csapadék.

Sajnos nagyon nehéz megszabadulni tőle, ugyanis spórái (mint a legtöbb gombának) a talajban maradnak, ahonnan újra megfertőzhetik rózsáidat. Éppen ezért ha megjelenik egy rózsabokrodon, akkor sajnos az egészet el kell majd égetned, és legalább 8-10cm vastagon meg kell szabadulnod az alatta lévő talajtól is.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-25

Hibiszkusz teleltetése: ezek a leggyakoribb hibák, amiket kerülj el

A hibiszkusz teleltetése kulcsfontosságú a növény egészségének megőrzéséhez, különösen a trópusi fajták esetében. Nézzük meg mely hibákat érdemes lekerülni a teleltetés alatt.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-18

A télen is virágzó karácsonyi kamélia gondozása az erkélyen és kertben

A karácsonyi kamélia a hideg hónapok színes csodája. Amikor a legtöbb növény téli álmot alszik, ez a cserje virágba borul az erkélyeden vagy kertedben.

2024-11-14

Betlehem csillaga: Kevesen ismerik, pedig csodálatos szobanövény

A Betlehem csillaga különleges szobanövény, amely a hűvös időben is törődést igényel, hogy tavasszal újra virágozhasson. Fedezd fel, hogyan gondozd helyesen.

2024-11-27

Mikulásvirág tápoldat házilag: egyszerű megoldások a konyhából

A Mikulásvirág tápoldat elkészítése egyszerűbb, mint gondolnád – a konyhádban már meglévő alapanyagokkal tarthatod életben és gyönyörűen a növényedet!

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

laktáció (tejelés, tejtermelés)

—>idegrendszeri és hormonális befolyás alatt álló élettani folyamat. Az —>ellést... Tovább

ugar

a termesztésből időszakosan kivont, tehát be nem vetett, de rendszeresen művelt szántóföld.... Tovább

Tovább a lexikonra
Növényvédelem virág