A rókák veszettséget terjesztenek, érdemes tehát tudni azt, hogy mit kell tenned, ha egy róka megjelenik a kertedben

Róka a kertben - Mit tegyünk a váratlan vendéggel?

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

Idén rengetegen láttak rókákat a kertjükben, köztük mi is. Éppen szépen nyársaltuk a finom szalonnát, amikor egy árny elsuhant a kerítés mentén. Odafordultunk, és megláttuk a ravaszdit, ahogy szaglászik a fűben ételt keresve. Eléggé meglepődtünk, mondanom sem kell. A következőkben elmondjuk, hogy mit tehetsz, hogyha hasonló helyzetbe kerülsz.

Róka a kertben

A rókára gondolva mindenkinek Vuk jut az eszébe, a kis aranyos, szeretetre méltó kis róka. A róka ennek ellenére nem ennyire imádnivaló, és mára már nem csak az erdőkben találkozhatunk vele, hanem egyre inkább lakott területeken is. Biztosan látott már mindenki ilyen állatot, ha máshol nem is, de az állatkertben tuti, de azért adunk egy kis jellemzést!

A róka megjelenése

A vörös róka hossza eléri az 1,4 m-t, ebből 50 cm a farok. Magassága 38 cm, testtömege közepesen 6–10 kg, kivételesen akár 13 kg is lehet. Feje széles, homloka lapos, hirtelen keskenyedő arcorra hosszú és keskeny. Szemei ferdén nőnek; felálló füleinek a töve széles, felül kihegyesednek. Törzse karcsú, végtagjai rövidek és vékonyak. Farka hosszú és bozontos.

hirdetes

Általában vöröses-sárgás barna a színe, felülnézetben inkább rozsdavörös a bundája, a hasa és a végtagok belső oldala pedig fehéres. Sárgásvörös szőrméje sűrű és puha. Homlokán, vállain és háta hátulján a farok tövéig fehéren foltos; ajka, pofája és torka ugyancsak fehér. A végtagokon fehér sáv vonul lefelé, a fülek a mancsokhoz hasonlóan feketék.

Esetenként a farok hegyén fehér szálak nőhetnek vagy éppen teljesen fehér a farka. Nagy az egyedi variencia, nagyon ritkán, de Magyarországon is előfordul teljesen fekete egyede, ezt a vadászati szaknyelv „szenes rókának” hívja. E furcsa szín megjelenéséért – csakúgy, mint a fekete párducok esetében – bizonyos pigmentek a felelősek. A vörös róka nagy számban tenyésztett színváltozata az ezüstróka. Évente kétszer váltja a szőrét, ami az április-május, illetve október-november hónapokban zajlik le.

 

A róka előfordulása

A vörös róka a legelterjedtebb szárazföldi ragadozó. Megtaláljuk az északi sarkkörtől kezdve egészen a mediterrán vidékekig, Közép-Amerika és Észak-Afrika néhány részén át, beleértve a nagy ázsiai sztyeppeket is. Hiányzik azonban az Óceániai szigetvilágból, Krétáról, Shetlandról, Elbáról. Nézzük, mit kell tennünk, ha rókát látunk, a következő oldalon elmondom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Tovább a Lexikonhoz

81/2008. (VI. 24.) FVM rendelet

A baromfi ágazatban igénybe vehetõ állatjóléti támogatások feltételeirõl szóló 139/2007.... Tovább

lábvíz

a —>talajvíz olyan magas állása, amikor már a ->gyökérzónába hatolva a gyökérzet... Tovább

Tovább a lexikonra