A szárazságtűrő rizs kártevői
A rizst nem sok mindentől kell féltened kertedben, ami ha belegondolsz, nem is olyan meglepő, elvégre lényegében egy nagyon hasznos fűről van szó.
Gyomok
Ha van valami, ami minden növénynek tud ártani, az a közelben növő gyomok serege. A rizs egy rettenetesen éhes növény így nagyon rosszul tűri, ha másokkal kell versengenie a talaj tápanyagtartalmáért. Fordíts fokozott figyelmed rizságyásaid gyomtalanítására!
Madarak
A madarak akkortól jelenthetnek problémát, amikor a rizs érni kezd. Használj védőhálót, hogy távol tartsd palántáidtól a repülő tolvajokat.
A szárazságtűrő rizs szüretelése és tárolása
A legtöbb szárazságtűrő rizsfajta 90-120 napon belül (tehát 3-4 hónap alatt) érik be az után, hogy kiültetted a kertbe, de persze ez első sorban az adott fajtától függ. A rizsszemek védelemként szolgáló héjakban helyezkednek el, amit előbb el kell távolítanod róluk, hogy felhasználhasd őket. Nagyobb mennyiségek „hámozásához” cséplőgépet szokás használni, de házilag saját kezűleg is megoldhatod.
Onnan tudod, hogy a rizs megérett, hogy a héjak aranybarnává és keménnyé váltak (kivéve, ha egy fajta más színűre érik). Fogd meg az egész növényt, és vágd el a tövénél, közvetlenül a talajszint felett. Ezután göngyöld össze és kösd fel őket egy száraz, árnyékos helyen, ahol jól jár a levegő. Nagyjából három hétig hagyd őket így, mielőtt eltávolítanád a rizsszemeket. A szárakat szalmához hasonlóan felhasználhatod, például ólok kibéleléséhez.
Hogy eltávolíthasd a héjukat, helyezd a rizsszemeket egy egyenes, stabil fafelületre és kezdd el ütögetni őket egy fa kalapáccsal. Fa kalapács híján használhatsz fából készült sodrófát is, amivel kinyomkodhatod a magokat a héjukból (mintha csak tésztát lapítanál).
Akárhogy is csinálod, a cél az, hogy elválaszd a rizsszemeket a kemény, külső védőrétegtől. A héjakat ez után egy ventillátorral elfújhatod, hogy könnyebb legyen kiválogatni a rizsszemeket. Ha mindez kész, akkor a rizst befőttes üvegekben tárolhatod egy hűvös, sötét helyen (pince, kamra, stb.)