A rizs (Oryza sativa) szó hallatán a legtöbbeknek Ázsia fülledt, párás rizsföldjei jutnak eszébe, amelyekről oly sok képeslapra illő fényképet láthatunk az interneten. Ezek a vidékek tele vannak vízzel elárasztott ágyásokkal, amelyekben tonnaszámra terem a jobbnál jobb minőségű rizs. Sokakban éppen ezért kialakult az a tévhit, hogy a rizstermesztés az ázsiai országok kiváltsága, és hazánkban csak nagyon speciális körülmények között lehetne megoldani. Tévedés! A helyzet az, hogy léteznek olyan szárazságtűrő rizsek is, amelyek képesek voltak alkalmazkodni a szárazabb talajhoz, így nem igényelnek elárasztott ágyásokat. Bizony, annak ellenére, hogy a rizs egy trópusi haszonnövény, aminek hosszú termőidőszakra van szüksége, még hűvösebb területeken is termesztheted, ha házon belül szerzel neki egy kis előnyt a termőidőszakban. Íme minden, amit egy kertésznek a szárazságtűrő rizs termesztéséről tudnia kell!
A rizs felépítése
A rizs felépítése eltér a legtöbb kertben termesztett növényétől. Habár a rizspalánták hasonlóan fejlődnek, mint a többi fiatal növény, a palántaszakasz végén egy sajátos szakasz veszi kezdetét, amit bokrosodásnak nevezünk. Ez a szakasz nagyjából 18 nap után veszi kezdetét, és durván a 45. napig tart. A bokrosodás során jelennek meg a rizs tőhajtásai.
Egyetlen magból akár több tőhajtás is kinőhet, és később mindegyik tőhajtáson rizsek teremhetnek majd. A bokrosodást következő szakaszban alakul ki a bugavirágzat. Ez a virágzat hegyes, hosszúkás fürtökben nő a tőhajtások végén, ezen jelennek majd meg idővel a rizsszemek. Ahogy a rizs növekszik, úgy a tőhajtásokat idővel körbenövik a hosszúkás levelek is, amelyek a napfény felvételéért felelősek a fotoszintézishez. Idővel a rizsen megjelennek héjak is, amik az ehető részeket védik.
A szárazságtűrő rizs fajtái
A rizs a perjefélék családjának tagja, ezért rokona többek között a búzának, az árpának, a kukoricának, a kertben növő fűnek és még a bambusznak is. Számos fajtáját megkülönböztetjük mind a nagy vízigényű, mind a szárazságtűrő kategóriában.
A különböző hosszúságú rizsek
A rizseket besorolhatjuk szemeik hossza (rövid, közepes, hosszú) szerint is, és ezekkel a megnevezésekkel a boltban kapható rizsek csomagolásán is találkozhattál már. A rövidszemű rizs lényegében kerek, és főzés hatására puhává, ragadóssá válik. Íze édeskés és előszeretettel használják sushi készítéséhez. A közepes hosszúságú rizsek inkább kövérek, mint hosszúak, főzés közben pedig nyirkossá és enyhén ragadóssá válnak.
Krémes állaga miatt kiváló pudingokhoz és töltelékekhez. A hosszúszemű rizsek hosszúak és keskenyek, és főzés hatására is könnyűek maradnak. Valamivel szárazabbak is a rövidebb fajtáknál. Remek választás csirkehús mellé, levesekbe és curry készítéséhez. A következő oldalon folytatom, érdemes lapozni egyet!