A ricinusolaj felhasználása
A ricinus zsíros olajokat tartalmaz, amelyből a ricinusolajat készítik. A növény magja erősen mérgező ricin fehérjét és ricinin piridin-alkaloidot tartalmaz, amely szintén mérgező vegyület. Ezt a vegyületet a növény gyógyászati felhasználása során felfőzéssel, sajtolás után távolítanak el. A ricinusolajat a babszerű, mérgező magból nyerik ki, amelyet régebben hashajtóként használtak. Mivel a ricinusolaj egy rosszul felszívódó, színtelen és sűrű anyag, amely ricinolsav tartalma miatt könnyen fokozza a bélmozgásokat, így remekül alkalmazható székrekedés esetén. A ricinusolajat azonban ebben a formában csak felnőtteknek szabad használni, hiszen a gyermekek számára mérgezést okozhat.
A gyógyászati felhasználása mellett a ricinusolaj esetén kutatók rájöttek, hogy külsőleges alkalmazása során képes serkenteni a haj növekedését, illetve csökkenti a hajhullást és a hajvégek töredezettségének megakadályozására is kiváló. Ma már számos szépségápolási termékben is megtalálható összetevőként, legyen az hajápolási vagy bőrápolási. A bőrápoló krémek hatóanyagként képes fokozni a bőr védelmét, bent tartani a nedvességet, ezáltal hidratálja és puhítja azt.
A ricinus ültetése és gondozása
A kertben rendkívül jól fog mutatni a ricinus, hiszen nagyon dekoratív növény, piros tokterméseivel és mélyzöld, vöröses leveleivel. Egyedül arra kell ügyelnünk, ha gyermek van a háznál nem ajánlatos ültetni, hiszen rájuk nézve rendkívül mérgező növény. A vakondok elűzésére viszont nagyon jól jön, pontosan mérgező vegyületei miatt, hiszen ezeket nem kedvelik a vakondokok sem.
A ricinus rendkívül kedveli a napfényt, és jól tűri a szárazságot is. Laza szerkezetű talajba ültessük és lehetőleg szélvédett helyre, mivel lágy szára miatt könnyen megsérülhet szelesebb időben. A növény nem beteges, és a kártevők sem szeretik.
A ricinus szaporítása
A ricinust magvetéssel lehet szaporítani, amely során kesztyű viselése kötelező, mivel a növény magjai erősen mérgezők. A magokat kora tavasszal ültessük el beltérben, azonban előtte áztassuk be őket 24 órára. Májusban a növényt ültessük át kintre a kertbe, napfényes és szélvédett helyre.
A magokat kb. 2-2,5cm mélyre vessük el, szobahőmérsékleten 14 napon belül kicsíráznak. A talajt tartsuk folyamatosan nedvesen.