Miért és hogyan termessz kerti rebarbarát - rebarbara kisokos mostani cikkünken!

Termesszünk kertünkben rebarbarát – Szakértőnk elmondja, hogyan!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

A rebarbara egy nagyon különleges, finom és sokoldalú növény. Mostani cikkemben mindent elmondok nektek a rebarbara termesztéséről, de kitérek arra is, miért lenne ott a helye mindenkinek a kertjében! 

Minden a rebarbaráról

Habár az újonnan kiültetett kerti rebarbaráknak 2-3 évre lesz szükségük, hogy szüretelhetővé váljanak, a türelmes kertészek jutalma egészséges, mutatós zöldségek lesznek. A kerti rebarbara általában az egyik legelső növény, ami „felébred” tavasszal, így korai előhírnöke lehet az időjárás változásának.

Fényigény – A kerti rebarbarát olyan helyre érdemes ültetni, ahol legalább napi 6-8 óra napfény éri. Ha otthonodra meleg nyarak jellemzőek, akkor jobb, ha a délutáni forróságban inkább árnyékban maradhatnak.

Talajigény – A kerti rebarbara nagyon éhes zöldség, ezért jó, ha előre gazdagított talajba ülteted őket. Használj organikus trágyát, vagy komposztot, és lehetőleg tartsd a talaj pH értékét 6 és 7 között.

Kiültetés – A kerti rebarbarát minél előbb érdemes elültetni, amint a talaj megdolgozhatóvá válik tavasszal. Az ültetés történhet ősszel is, miután beköszöntött náluk a téli nyugalmi időszak. A növények kerüljenek egymástól 1,2 méterre, és 3-5cm mélyre a talajba.

hirdetes

Öntözés – Mivel nagyon szomjas növények, a kerti rebarbarákat gyakran és bőségesen kell öntözni az egész termőidőszak során. Érdemes szalmával letakarni a talajt körülöttük, hogy a nedvesség tovább megmaradjon a gyökerek számára.

Trágyázás – Az első évben nincs szükség külön trágyázására, az azt követő termőidőszakokban pedig ajánlatos nitrogénben gazdag organikus anyagot (például takarmánylucernát) használni, minden tavasz kezdetén.

Társültetés – A kerti rebarbara jól működik együtt az eperrel, a spárgával, és a tormával is.

A rebarbara „erőltetése” – A rebarbara „erőltetésével” édesebb, zsengébb szárakat éretsz el. A technika lényege korlátozni a fotoszintézis folyamatát, hogy a levélnyelek gyorsabban és halványabbra fejlődjenek ki. A kerti rebarbara „erőltetéséhez” várj legalább 3 évet az ültetés után, hogy a növény teljesen kifejlődjön. Ez után nincs más dolgod, mint letakarni rebarbarádat egy vödörrel vagy agyagcseréppel, ügyelve rá, hogy sehol semmilyen fény ne jusson be a búra alá. A növény szárai nagyjából nyolc héttel később szüretelhetővé érnek majd. Ne játszd el ezt egy rebarbarával két egymás követő évben – hagyj nekik legalább egy évet, hogy természetesen nőhessenek tovább.

A kerti rebarbara szüretelése és tárolása

Ahogy rebarbaráit növögetnek, távolítsd el róluk a magszárakat, ahogy megjelennek. Az első évben ne szüreteld a rebarbarákat, hogy gyökereiknek elegendő idejük legyen megerősödni. Amikor a szárak már legalább 30cm magasak, nyisszantsd le őket egészen a tövüknél, és szabadulj meg a leveleiktől (ne feledd: ezek mérgezők). Fontos, hogy minden növényen hagyj legalább két ép szárat, hogy tovább növekedhessen. Szerencsére, a rebarbarát nagyon könnyű hosszabb ideig is tárolni. Nincs más dolgod, mint 2-3cm hosszú darabokra vagdosni a szárakat, és egy légmentesen záródó tárolóba helyezni őket a fagyasztóban. A kerti rebarbarát nem kell blancholni.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-28

Sikeres leander teleltetés: Hogyan védd meg növényedet a kártevőktől?

A leander teleltetés sikerének kulcsa a megfelelő védelem – ismerd meg, hogyan óvhatod meg növényedet a kártevőktől, hogy tavasszal is pompásan virágozzon!

2024-11-27

Hidegágy készítése egyszerűen: kezdjük el hamarabb a palántanevelést

A hidegágy kiváló megoldás arra, hogy már kora tavasszal, akár hetekkel a szabadföldi vetés előtt elkezdjük a növények nevelését. Ismerd meg a lépéseket!

2024-11-25

Hibiszkusz teleltetése: ezek a leggyakoribb hibák, amiket kerülj el

A hibiszkusz teleltetése kulcsfontosságú a növény egészségének megőrzéséhez, különösen a trópusi fajták esetében. Nézzük meg mely hibákat érdemes lekerülni a teleltetés alatt.

2024-11-26

Aloe vera gondozása lakásban: így lesz hosszú életű a gyógynövényed

Az aloe vera gondozása egyszerű, ráadásul ez a csodanövény nemcsak az otthonodat díszíti, hanem számos jótékony hatásával a mindennapjaidat is gazdagítja!

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-27

Mikulásvirág tápoldat házilag: egyszerű megoldások a konyhából

A Mikulásvirág tápoldat elkészítése egyszerűbb, mint gondolnád – a konyhádban már meglévő alapanyagokkal tarthatod életben és gyönyörűen a növényedet!

2024-11-26

Toboz díszek házilag: karácsonyfadísz, koszorú és angyalka egyszerűen

A toboz díszek házilag készítve nemcsak gyönyörűek és egyediek, hanem az alkotás örömét is hordozzák – hozz létre természetes és varázslatos dekorációkat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

orrkorong

a sertésen az orr hegyén és a felső ajkakon található, porcos, csontos alapú, mozgékony,... Tovább

csupasz árpa (Hordeum nudum L.)

a pázsitfüvek családhoz tartozó tavaszi árpa. Magja könnyen kiválik a toklászból, emiatt... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Házi kert kert