Kevés olyan magyar ember létezik, aki ne ismerné vagy ne szeretné a Rákóczi-túróst. Mi is egyet értünk azzal, hogy mindenből a hagyományos és az eredeti a legfinomabb, de néha szerintünk sem árt kicsit frissíteni, csavart adni és megújítani új süteményeket. A Nők Lapja oldalán találtuk ezt a receptet, amit mi is kipróbáltunk és szerencsére istenien sikerült, ráadásul még csodásan is néz ki, igazi vendégváró falatka. Készítsétek el ti is bátran!
Ismered a Rákóczi-túrós történetét?
A Rákóczi-túróst sokan tévesen II. Rákóczi Ferenchez kötik, azonban ez a remekmű nem másnak, mint Rákóczi János cukrásznak köszönhető, aki 1958-ban a nagy világnak is megmutatta édes kreálmányát a brüsszeli világkiállításon, ekkora Rákóczi és magyar csapatának tagjai hatalmas népszerűséget szereztek a finom süteményükkel.
Azóta, mondhatni, a Rákóczi-túrós összeforrt a magyar nemzettel, igazi hungarikumnak számít, a magyar cukrászdák alapvető süteménye, amelyet a legtöbb magyar ember ismer és szeret. Azóta már számos verziója létezik a klasszikus Rákóczi-túrósnak, legyen az pite, pohárkrém, vagy akár egy koszorú.
Hozzávalók 25-30 darabhoz Rákóczi-túrós koszorúhoz
A tésztához:
• 200 g vaj vagy margarin
• 300 g liszt + a nyújtáshoz
• 1 tojássárgája
A töltelékhez:
• 150 g túró
• 35 g cukor
• Fél kezeletlen citrom héja
A díszítéshez:
• 3 tojásfehérje
• 180 g porcukor
• 3-4 evőkanál baracklekvár
Elkészítés:
A tésztához: Morzsoljuk el a vajat/margarint a liszttel és a porcukorral. Adjuk hozzá a tojássárgáját, majd gyúrjuk össze sima tésztává. Csomagoljuk be fóliába, és tegyük 30 percre a hűtőszekrénybe. Lisztezett munkalapon nyújtsuk ki 2-3 mm vastagra, majd szaggassuk ki kívánt méretű korongokat.
Sütés: A kiszúrt tésztakorongokat sütőpapírral fedett sütőlemezre helyezzük, majd 170 °C-ra előmelegített sütőben készre sütjük 8-10 perc alatt.
Töltelék: A túrót, cukrot és citromhéjat alaposan összedolgozzuk, majd a kisült linzerkorongok közepére kis halmokat helyezünk belőle.
Hab: A tojásfehérjét elkezdjük felverni, folyamatosan hozzáadva a porcukrot. Amikor a cukor feloldódik, a habot egy vízgőz fölé helyezett fémedénybe tesszük, és tovább verjük, amíg sűrű, fényes habot kapunk.
Díszítés: A habot csillagcsöves nyomózsákba töltjük, és koszorúkat nyomunk a túróval töltött tésztakorongokra. Szakácsfáklyával karamellizálhatjuk vagy 150 °C-ra előmelegített sütőben száríthatjuk 6-8 percig. Végül habzsákból baracklekvárt nyomunk a közepükbe, a túrós részre.
Készítés: Összesen 50 perc, beleértve a pihentetést.
Sütés: 8-10 perc + 6-8 perc
Kalória: 143 kcal/darab