Gyerekkoromban szinte mindenhol találkoztam ezzel a kis tüneményes virággal, nagymamám kertje tele volt vele. A legjobb tulajdonsága már akkor is az volt, hogy még a betonban is utat tört magának! Ismerkedjünk meg a porcsinrózsával!
A porcsinrózsa bemutatása
A nagyvirágú porcsin vagy kerti porcsin (Portulaca grandiflora) a porcsinfélék (Portulacaceae) családjába tartozó egynyári növényfaj, melyet gyakran porcsinrózsaként is említenek. Zöldségnövényként és a népi gyógyászatban rokonát, a kövér porcsint (Portulaca oleracea) hasznosítják. Mérsékelt égöv alatt kedvelt kerti növény, sziklakertekbe, virágládákba, vegyes virágágyakba is ültetik. A napsütötte helyeket és a laza szerkezetű talajt kedveli, de a rossz minőségű talajt is jól viseli.
Elterülő vagy terjedő hajtású pozsgás növény, max. 30 cm-esre, tipikusan 10–15 cm-esre nő meg. A leveleken vagy a virágrügyeken finom fehéres szőrök előfordulhatnak. Hosszúkás, hengeres, húsos, szórt vagy csomókban növő levelei 2,5 cm hosszúak. A hajtások végein a nyári és kora őszi napsütésben nyílnak 2,5–3 cm-es átmérőjű, öt selymes szirommal bíró, csésze formájú virágai. A virágok kétivarúak, rovarok porozzák, a növény önmeddő. A virágok változatos színekben pompáznak; vörös, narancs, rózsaszín, fehér és sárga.
A termesztett változatokban kettőzött szirmú virágok, több szirom és a színek nagyobb variációja is előfordul. 4–6,5 mm-es toktermésében 0,8 mm hosszú, vese alakú, irizáló szürke magok fejlődnek. A magok 21-30 °C-on csíráznak. C4, kisebb mértékben CAM fotoszintézisű. Nézzük, mit kell tudnunk a porcsinrózsa gondozásához, a következő oldalon folytatom!
Mivel igen jól bírja a szárasságot pozsgás levelei és szára miatt, akár sziklakertbe, vagy teraszra balkonládába is ültethetjük. A szaporítás egyik legegyszerűbb módja a megvetés, a kertészetekben színes egynyári magkeveréket tudunk vásárolni, egyszerű vagy telt virágú nemesítés közül választhatunk. A magokat már március elejétől vethetjük cserépbe, majd egy világos meleg helyiségben előnevelhetjük a palántákat.
A kikelt palántákat május végétől ültessük ki szabadföldbe, vagy ha nem neveltünk elő palántát, a magokat ekkor már a szabadföldbe is elvethetjük. Amennyiben erkélyen vagy teraszon szeretnénk porcsinrózsát nevelni, a cserépbe, vagy ültető edénybe keverjünk a virágföldhöz homokot vagy perlitet, és a cserép aljára egy réteg vízelvezető drénréteget is készítsünk. mivel a porcsinrózsa szárasság tűrő, csak hosszabb szárasság esetén kell locsolni, és négyhetente egyszer az öntözővíz mellé adjunk egy kupak tápoldatot is.
Egynyári dísznövény, de magjait ősszel elszórja, így évről évre újra kihajt majd kertünkben ez a kedves vidám növény. Ha más növénnyel szeretnénk összeültetni, lehetőleg csak olyan fajtát válasszunk neki társnak, amely szintén szárasság tűrő. Ilyen lehet a levendula, a záporvirág, vagy az illatos ternye.
Virágzási idő
Júniustól szeptemberig nyílnak az apró színes virágok, sárga, narancssárga, fehér, rózsaszín, és pink színben.
Magassága
Elterülő habitusú növény, így maximum 10-15 cm magasra tud megnőni.
Növekedés
Lapos alacsony, vagy lecsüngő hajtásokkal rendelkezik, és tűszerű erős húsos levelekkel.
Termőhely
Kedveli a napos meleg klímát, ha cserépben neveljük, védjük az esőtől és a túl nedves talajtól.
Felhasználás
Csoportosan ültetve egynyári virágágyásokba ideális, de ültethetjük szegélynövénynek, sziklakertbe, vagy sírokra. Cserépben vagy balkonládában is nevelhető, ültetési távolság 15 cm.