A holland bóbitás tyúkok kétségtelenül portád legjellegzetesebb lakói lesznek, ha úgy döntesz, hogy beszerzel néhány példányt belőlük. Ezek a mókás megjelenésű baromfik rögtön felismerhetők elegáns fejdíszűkről, amit büszkén, ámbár a tyúkokra jellemző általános magatartással viselnek. Tudj meg mindent erről a nem hétköznapi fajtáról!
A holland bóbitásról
A holland bóbitás eredete a mai napig sem teljesen tiszta – sokak szerint a mongolok hozták be őket a középkori Európába, de az összes elmélethez hasonlóan ez is csupán találgatás. A fajtának több változatát is megkülönböztetjük, némelyiküknek van szakálla, némelyiküknek pedig nincs, és bóbitájuk elrendezése is változó (vannak egyenes tollazatú, és kócosabb fajták is). A különböző változatokat színek alapján is meg szokás különböztetni egymástól.
Méret és súly
A holland bóbitások viszonylag kistestű madarak, a felnőtt tojók durván 2-2,3kg-osak, míg a kakasok a 3kg-ot is elérhetik. Ebből következik, hogy nem húsuk miatt tartják őket. Tojásaik szintén kisebbek az átlagnál, de nem a legkisebbek. Méretükből adódóan ideálisak gyerekek mellé.
Viselkedés
A holland bóbitások nagyon nyugodt, békés madarak, és jól tűrik, ha ölelgetik, babusgatják őket. Bóbitájuk miatt nem mindig veszik észre, ha valami közelít feléjük, ezért könnyű akaratlanul is meglepni őket – ilyenkor értelemszerűen megijedhetnek. Ennek elkerülése végett érdemes már messziről elkezdeni beszélni hozzájuk, hogy hallják, hogy közeledsz. A kakasok nyugodtak és védelmező természetűek, de ritkán agresszívak az emberekkel.
Tojókapacitás
A holland bóbitásnak számos fajtája van, eltérő tojókapacitással – némelyikük megbízhatóbb ilyen szempontból, míg mások kevésbé. Általánosságban nem kifejezetten termékenyek tojások terén, ezért ha tojó tyúkokra van szükséged, nem a holland bóbitások családjában érdemes keresgélni. A termékenyebb fajták évente 200, de általában inkább 140-160 tojást tojnak – a tojások viszonylag kis méretűek, és fehérek.
A holland bóbitások gondozása
Táplálkozás
A holland bóbitásoknak nincs különösebb tápanyag-igényük, és bőven beérik általános tyúktáppal. Az őszi vedlés során érdemes némi extra fehérjét hozzáadni a tápjukhoz, ugyanis ekkor öltenek új tollazatot, hogy felkészüljenek a téli hidegre. Télen fennáll a veszélye annak, hogy ivás közben benedvesedik a madarak sűrű bóbitája, ami így akár meg is fagyhat. Természetesen ez veszélyes lehet, ezért győződj meg róla, hogy megfelelő itatóból adagold nekik a folyadékot a téli hidegben, ami nem vizezi össze a tollaikat. A következő oldalon folytatom!