A petrezselyem szaporítása magokkal és dugványokkal

A petrezselyem szaporítása magokkal és dugványokkal

VN, NA
hirdetes

A petrezselymet senkinek sem kell bemutatni. Habár az előkelőbb éttermekben zöld díszítésként használják, még legalapvetőbb receptek is elképzelhetetlenek lennének nélküle. Nem meglepő tehát, hogy sokan szeretnének belőle házilag is termeszteni, főleg, ha rendszeresen van szükség ár a konyhában. A petrezselyem magról és dugványokról is nevelhető, az alábbiakban pedig mindkét módszerrel megismerkedhetsz.
 

A petrezselyem szaporítása magokkal és dugványokkal

A petrezselyem szaporítása magokkal

Ez a leggyakoribb módszer a petrezselyem szaporítására. A magokat közvetlenül az előkészített kerti ágyásokba lehet elültetni, miután az utolsó koratavaszi fagy is elmúlt. Ha van rá lehetőséged, házon belül 8-10 héttel korábban is elültetheted a magokat, hogy egy már megerősödve kerülhessenek ki a szabadba.

A petrezselyem hajlamos lassan csírázni. Ha szeretnéd felgyorsítani ezt a folyamatot, akkor használj friss magokat, és áztasd őket langyos vízben 24 órán át közvetlenül az ültetés előtt. A magok ez után 3 mm mélyre kerüljenek a laza talajba.

Ha magként ültetsz petrezselymet, akkor ügyelj rá, hogy a csírázás során a talaj mindig nyirkos maradjon, de sose áztasd át. Légy türelmes, mert előfordulhat, hogy akár 2-5 hetet is várnod kell, hogy a palánták előbújjanak a talajból.

Amikor a fiatal petrezselymek elérik a 5-7,5 cm magasságot, akkor meg lehet ritkítani, majd átültetni őket végleges helyükre. A petrezselyem nyirkos, jó vízelvezetésű talajban érzi jól magát, napsütötte helyen. A cseperedő palánták az átültetéskor 25-30 cm-re kerüljenek egymástól. Ha házon belül szeretnéd tovább nevelni őket, akkor egy délre néző ablakpárkány lesz a legideálisabb hely számukra.

hirdetes

A petrezselyem szaporítása dugványokkal

Ha nincs türelmed heteket várni arra, hogy egyáltalán megjelenjenek a csírázó petrezselymek, miután elültetted őket, akkor jó hírünk van: dugványozással is szaporíthatod őket. Ehhez nincs más dolgod, mint kigyökereztetni néhány szár petrezselymet egy kis tiszta vízben.
Sokan ősszel vágnak maguknak dugványokat, és a tél során házon belül alkalmazzák ezt a módszert a petrezselyem szaporítására.

Vágj le egy 10-15 cm-es szárdarabot közvetlenül a legalsó levélcsomópont alatt. Ez után csupaszítsd le a dugvány alsó 5-8 cm-ét (tehát távolítsd el a leveleket róla). Helyezd a dugványt friss vízbe és helyezd egy napos ablakba. Időnként szükség szerint cseréld ki a vizet frissre alatta. Készíts elő így annyi dugványt, amennyit csak szeretnél.

Ha dugványozással szaporítasz petrezselymet, akkor nagyjából egy hetet kell várnod, hogy a hajszálvékony gyökerek kibújjanak a levélcsomópontokból. Amikor ezek az új gyökérkezdemények elérik az 5 cm-t, akkor elültetheted a dugványokat. Ez után tartsd nyirkosan a talajt, míg meg nem erősödnek.

A petrezselyem szaporítása egyéb módszerekkel

A petrezselyem melegebb éghajlatokon maghullatóként viselkedik, és kétnyári növényként a második évben újranő és magokat is hoz majd. Hagyd megérni a magtokokat, és várd meg, hogy a talajra potyogjanak. Ideális esetben a természet körforgása intézkedik a többiről.

Hűvösebb éghajlatokon a szabadon termesztett petrezselymek gyökerei védelmet igényelnek majd. Ennek érdekében ajánlott ősszel talajtakarót elteríteni az ágyásokon, vagy, ha cserépben/ládában nőnek, akkor védett helyre vinni őket. Ilyenkor a magvak szabadon a talajra hullhatnak majd, vagy össze is lehet gyűjteni őket, miután a virágok megbarnulnak.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-10-18

Ízletes fekete retek receptek: így készíts egészséges finomságokat

Fekete retek receptek segítségével könnyedén készíthetünk egészséges és finom ételeket ebből a tápláló zöldségből. Használjuk ki a fekete retek gyógyhatásait!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Hódmezõvásárhelyi Körzeti Földhivatal

Földhivatal Körzeti Földhivatal Cím: Hódmezõvásárhely Petõfi u. 6. 6800 Magyarország Tovább

gyomirtó szerek (herbicidek)

azok a növényvédő szerek, amelyeket a gyomok elpusztítására használnak. Ide szokták sorolni... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Kertészet Növénytermesztés Zöldség