A penészes ételekről
Legtöbbször azt lehet hallani, hogy a kenyereken illetve a sajtokon megjelenő penész nem okoz problémát (ezt laikus emberek állítják), ezekben az esetekben elég, ha levágják a penészes részt, a többit nyugodtan el lehet fogyasztani, mivel nincs egészségkárosító hatása. Az igazság viszont az, hogy a penész nemcsak az élelmiszerek felületén jelenik meg, hanem az étel mélyebb rétegeibe is beássa magát, hála gyökereinek, és ez bizony akkor is így van, ha szabad szemmel nem látjuk!
A penészes étel elfogyasztása nagyon kellemetlen következményekkel járhat, mivel a penész olyan káros, mycotoxinnak nevezett anyagot termek, amely szervezetünkbe kerülve hányást, allergiás reakciókat, és légzési nehézségeket okozhat. A penész rendkívüli módon fokozza az asztmás tüneteket, és még bőrpanaszokat is okozhat.
Ha még ez sem győzött meg, hozzáteszem gyorsan, hogy a mycotoxinok egy típusáról már bebizonyosodott, hogy rákkeltő hatása van, különösen a nem megfelelő módon tárolt őrölt magvakon megjelenő penész méreganyaga, az aflatoxin.
Sajnos sok esetben nem látjuk szabad szemmel a penészt, viszont nem érdemes megszagolnunk a romlottnak gyanított ételeket, mivel ezzel a láthatatlan spórákat belélegezhetjük, ami szintén káros. Ha nem látunk penészre utaló nyomokat, de mégis gyanús az étel külseje (például nyálkás a felülete), ne habozzunk, dobjuk ki inkább!
A legkeményebb sajtok jelentik csak a kivételeket, például a parmezánról vagy a chedarról levághatjuk a penészes részeket, ugyanis ezeknek a belsejében nem képesek behatolni a gombák. Érdemes legalább egy kisujjnyi vastagon eltávolítani a fertőzött részt, lekaparni viszont meg se próbáljuk, mert így csak szétszúrjuk a spórákat!