Így mentsd meg a paradicsommagokat a későbbi ültetésre

Így mentsük meg a paradicsommagokat a későbbi ültetéshez

TK, SFV, NA
hirdetes
Paradicsom

Egyes kisebb paradicsomok magjai olyannyira sűrűn helyezkendek el, hogy egy kisebb kanállal könnyedén eltávolíthatók, és a hús többi része továbbra is felhasználható marad (habár érdemes azonnal felhasználni). Sok paradicsomnak az összes húsával együtt kell kikaparni a magjait. Akárhogy is, a cél az, hogy a magok egy tiszta tárolóba (pl. befőttesüvegbe vagy tálba) kerüljenek.


2. Az erjesztés előkészítése


Ha nincs elég folyadék, hogy az összes magot befedje, öntsük fel őket egy bögre tiszta vízzel, hogy a könnyebben elválasztódjanak a paradicsomhústól. Ezt követően tegyük az üveget egy meleg helyre, félreeső helyre 2-4 napra. Az erjesztésnek köszönhetően a paradicsomok kellemetlen szagúak lesznek, szóval tényleg olyan helyre kerüljenek, ahol ez senkit sem fog zavarni.


A befőttesüvegekre ne tekerjük rá a tetejüket, hanem fedjük le őket inkább valamilyen vászonnal, amit gumival erősíthetünk a szájukra. Ez segít távoltartani a rovarokat is.


Ne felejtsük el felcímkézni, hogy melyik üvegbe milyen paradicsomfajta került.


3. Az erjedés ellnőrzése

hirdetes


Minden nap ellenőrizzük az erjedési folyamatot. A cél az, hogy a magokon és a húson egy réteg penész alakuljon ki. Az erjedés addig kell tartson, amíg buborékozni nem kezd a folyadék, vagy az egész felületét be nem fedi a penész. Fontos, hogy ennél tovább ne hagyjuk a magokat az erjesztett paradicsomban, különben kicsírázhatnak.


Ha befőttesüvegben erjesztjük a paradicsomokat, akkor könnyebb figyelemmel követni a folyamatot. Az erjesztés akkor mondható „késznek”, ha a paradicsommagok az üveg aljára süllyednek egy híg lében, míg a sűrűbb penészes-húsos részek a felszínen állnak össze.


4. A magok különválasztása


Végre megszabadulhatunk a penészes paradicsomtól. A magok leöblítése egyszerűbb lesz, ha egy villával óvatosan felemeljük a penészréteget a tárolóból, habár ezt nem muszáj így csinálni. Adjunk hozzá egy kis vizet a tárolóhoz, majd kevergessük és rázzuk határozottan. A jó minőségű magok lesüllyednek majd a fenékre, így könnyebb lesz eltávolítani a szükségtelen részeket.

hirdetes


5. A magok megtisztítása


Öntsük át a tároló tartalmát egy szűrőn, és egyszerre alaposan öblítsük is le őket tiszta vízzel. Próbáljuk eltávolítani az összes maradék paradicsomhúst, hogy csak a tiszta magok maradjanak a szűrőben.


6. A magok szárítása


Terítsük szét a magokat egy üveg- vagy papírtányéron, hogy megszáradhassanak. Ne használjunk papírtörlőt, mert ezekhez a magok hozzátapadnak és nehéz lesz elválasztani őket tőlük.


Helyezzük a magokat egy meleg, száraz helyre, és hagyjuk teljesen megszáradni őket. Érdemes naponta összerázni őket, hogy ne tapadjanak össze és egyenletesen száradjanak meg. Ne tegyük ki extra hőnek sem a magokat, mert ettől könnyedén tönkremehetnek (ne használjunk tehát aszalót stb.)


7. A magok tárolása


Miután a magok teljesen megszáradtak, egy légmentesen zárható tárolóba lehet helyezni őket, majd azt egy száraz, hűvös helyen kell tartani. Ne felejtsük el ráírni a tárolóra a dátumot!
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-31

Pöttyös levelű szobanövények: egy kis játékosság a lakásban

A pöttyös levelű szobanövények igazi látványosságot nyújtanak.é Jó választás, ha otthonod hangulatát szeretnéd feldobni színekkel és különleges mintákkal.

2024-10-31

Gond lehet, ha a földben hagytam a kardvirág gumóit? Nézzünk utána

Maradhatnak-e a kardvirág gumói a földben? Az enyhébb telek és meleg idő hatásai alapján elemeztük, mi történhet ilyenkor – így is teleltetheted a kardvirágot!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-24

A leander téliesítése: így érdemes agrárszakértői tanácsok alapján

A leander téliesítése agrárszakértői tanácsokkal a leander megfelelő átteleléséhez. Tudj meg mindent a helyes tárolásról, metszésről és gondozásról a hidegben.

2024-10-25

Mutatunk 5 okot, amiért a télálló mandulafenyő tökéletes választás

A télálló mandulafenyő nemcsak szépsége miatt népszerű. Az alábbiakban 5 fontos érvet sorolunk fel, hogy miért érdemes a mandulafenyőt választani a kertbe.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-29

Dália gumók teleltetése: így szedd fel és tárold a dáliákat télen

A dália gumók teleltetése lépésről lépésre. Bemutatjuk, hogyan érdemes gondozni a dália gumókat, hogy átvészeljék a telet, és tavasszal újra virágozzanak.

2024-10-22

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

Csökkentsd a gazdaságod energiafelhasználását tippjeinkkel. Ismerd meg az energiatakarékos rendszerek, megújuló energiaforrások és új technológiák előnyeit!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

elszámolóár

olyan, a könyvvitelben alkalmazott, belső használatú egységár, amelyet az áru-, az anyag-... Tovább

feltalaj

agronómiai fogalom; művelőeszközökkel kialakított, 30—40 cm-es talajréteg. A... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek kert Kertészet