Egyes kisebb paradicsomok magjai olyannyira sűrűn helyezkendek el, hogy egy kisebb kanállal könnyedén eltávolíthatók, és a hús többi része továbbra is felhasználható marad (habár érdemes azonnal felhasználni). Sok paradicsomnak az összes húsával együtt kell kikaparni a magjait. Akárhogy is, a cél az, hogy a magok egy tiszta tárolóba (pl. befőttesüvegbe vagy tálba) kerüljenek.
2. Az erjesztés előkészítése
Ha nincs elég folyadék, hogy az összes magot befedje, öntsük fel őket egy bögre tiszta vízzel, hogy a könnyebben elválasztódjanak a paradicsomhústól. Ezt követően tegyük az üveget egy meleg helyre, félreeső helyre 2-4 napra. Az erjesztésnek köszönhetően a paradicsomok kellemetlen szagúak lesznek, szóval tényleg olyan helyre kerüljenek, ahol ez senkit sem fog zavarni.
A befőttesüvegekre ne tekerjük rá a tetejüket, hanem fedjük le őket inkább valamilyen vászonnal, amit gumival erősíthetünk a szájukra. Ez segít távoltartani a rovarokat is.
Ne felejtsük el felcímkézni, hogy melyik üvegbe milyen paradicsomfajta került.
3. Az erjedés ellnőrzése
Minden nap ellenőrizzük az erjedési folyamatot. A cél az, hogy a magokon és a húson egy réteg penész alakuljon ki. Az erjedés addig kell tartson, amíg buborékozni nem kezd a folyadék, vagy az egész felületét be nem fedi a penész. Fontos, hogy ennél tovább ne hagyjuk a magokat az erjesztett paradicsomban, különben kicsírázhatnak.
Ha befőttesüvegben erjesztjük a paradicsomokat, akkor könnyebb figyelemmel követni a folyamatot. Az erjesztés akkor mondható „késznek”, ha a paradicsommagok az üveg aljára süllyednek egy híg lében, míg a sűrűbb penészes-húsos részek a felszínen állnak össze.
4. A magok különválasztása
Végre megszabadulhatunk a penészes paradicsomtól. A magok leöblítése egyszerűbb lesz, ha egy villával óvatosan felemeljük a penészréteget a tárolóból, habár ezt nem muszáj így csinálni. Adjunk hozzá egy kis vizet a tárolóhoz, majd kevergessük és rázzuk határozottan. A jó minőségű magok lesüllyednek majd a fenékre, így könnyebb lesz eltávolítani a szükségtelen részeket.
5. A magok megtisztítása
Öntsük át a tároló tartalmát egy szűrőn, és egyszerre alaposan öblítsük is le őket tiszta vízzel. Próbáljuk eltávolítani az összes maradék paradicsomhúst, hogy csak a tiszta magok maradjanak a szűrőben.
6. A magok szárítása
Terítsük szét a magokat egy üveg- vagy papírtányéron, hogy megszáradhassanak. Ne használjunk papírtörlőt, mert ezekhez a magok hozzátapadnak és nehéz lesz elválasztani őket tőlük.
Helyezzük a magokat egy meleg, száraz helyre, és hagyjuk teljesen megszáradni őket. Érdemes naponta összerázni őket, hogy ne tapadjanak össze és egyenletesen száradjanak meg. Ne tegyük ki extra hőnek sem a magokat, mert ettől könnyedén tönkremehetnek (ne használjunk tehát aszalót stb.)
7. A magok tárolása
Miután a magok teljesen megszáradtak, egy légmentesen zárható tárolóba lehet helyezni őket, majd azt egy száraz, hűvös helyen kell tartani. Ne felejtsük el ráírni a tárolóra a dátumot!