Cserépben való termesztés menete, a paradicsom gondozása
Először is töltsük meg a kiválasztott cserepet porhanyós, laza, illetve jó vízelvezető képességgel rendelkező ültető közeggel. Érdemes ilyenkor némi szerves anyaggal gazdagítanunk a földet, használhatunk marhatrágyát, vagy akár korhadt faforgácsot is erre a célra. Ugyanakkor készíthetünk egy mixet is, például virágföld és perlit keverékével, vagy tőzegmoha és komposzt keverékével.
Csíráztassuk ki a magokat kora tavasszal, bent a lakásban, de vásárolhatunk előnevelt palántákat is természetesen. Érdemes előre tudnunk, hogy milyen paradicsomfajtával van dolgunk, hiszen vannak olyan fajták, amik karózást igényelnek, a támrendszerről pedig már az elején gondoskodnunk kell, mert később bonyolult lesz.
A cserepet minden esetben olyan helyre kell tennünk, ahol kellő napfény éri, ezt naponta ellenőrizzük, és szükség szerint öntözzünk. A cserépben nevelt palánták esetében elég 2-4 naponta locsolnunk, melegebb-szárazabb időszakokban 1-2 naponta. A nyár közepén kezdjük el vízben oldódó műtrágyát kijuttatni minden második hónapban, egészen a vegetációs időszak végéig.
Paradicsomfajták, amik alkalmasak a cserépben való termesztésre
Szerencsére nagyon sok paradicsomfajta létezik, ami nevelhető cserépben, illetve konténerben. Amikor kiválasztjuk a paradicsomot, nézzük meg, hogy determinált – bokros -, vagy pedig folytonnövő fajtáról van-e szó. Én a bokros fajtákat ajánlom leginkább, de szinte bármelyik fajta esetében szerencsével fogunk járni.
A bokros fajták előnye, hogy nem igényelnek karózást. Láthatjuk tehát, hogy nem igényelnek nagyobb törődést, odafigyelést a cserépben nevelt paradicsomok sem, termésünk ennek ellenére hasonlóan szép, és zamatos lesz, mintha szabadföldben próbálkoztunk volna. Sok sikert kívánok mindenkinek, tapasztalataitokat pedig osszátok meg velünk bátran!