A paprikák tartósítása fagyasztással
Ha nem szeretnél a fent felkínált befőzési technikákkal bajlódni, akkor egy alternatív lehetőség lefagyasztani paprikáidat. Tény, hogy a fagyasztott paprikák íze nem teljesen hű a frissekéhez, de sokkal gyorsabban elő lehet készíteni őket, és nincs szükség hozzájuk kuktákra vagy nyomásos dunsztolókra.
Takarítsd be és tisztítsd meg paprikáidat
Erről fentebb már többször is szó volt. Ha ép, feszes paprikáidat betakarítottad és alaposan megmostad, akkor jöhet a következő lépés.
Vágd fel paprikáidat
A megmosott paprikákat méretre kell vágnod. Ha levesekben szeretnéd használni őket, akkor közepes méretű darabokat vágj belőlük. Ha a reggeli rántottába szánod őket, akkor kisebb darabokra lesz szükséged. Lényegében: olyan méretre vágd őket, amilyenben később szükséged lesz rájuk.
Blansold paprikáidat
A következő lépés a paprikák blansolása. Ehhez forralj fel egy edény vizet, majd forrald bennük egy percig a paprikákat. Ezután vedd ki őket az edényből, és hagyd, hogy a forró víz kicsepegjen belőlük. Helyezd őket egy szűrőbe és adj nekik még több időt, hogy az összes víz kifolyjon belőlük.
Csomagold össze és fagyaszd le őket
Végezetül fagyasztó tasakokba kell helyezned paprikáidat. Ezek légmentesen szárhatók, és mielőtt lezárnád őket, próbálj minél több levegőt kinyomni belőlük.
A jótékony paprika
Szent-Györgyi Albert által felfedezett C vitamin vagy aszkorbinsav és az erek alapi részén az ún. óriás sejtek tartalmazzák a kapszaicint, amitől ízét csípősnek érezzük. Az érett termés a karotinoidok (béta-karotin, kapszantin, kapszorubin, lutein, zeaxantin, kriptoxantin stb.) színező hatása miatt sárga, piros vagy barnáslila (fekete) is lehet. A kapszantin és a kapszorubin a két fő anyag: utóbbi a pirosra érő fajtákban a sárga festékek mennyiségének tízszeresét is elérheti.