Paprika palántázása – Kisokos a paprika palántázásáról

Paprikapalánta nevelése – Szakértői kisokos mindenkinek!

Szélesi Ferenc
hirdetes
Minden a paprika palántázásáról

Paprika palántázása – A keléshez szükséges feltételek

A legoptimálisabb, ha 28-32 Celsius fokot tudunk biztosítani a paprikamagok keléséhez. A vetést két centiméter vastagon takarjuk be, mivel a palántanevelő föld akár 2-3 Celsius fokkal hűvösebb lehet, mint a levegő. Kialakíthatunk egy kelesztő kamrát is, amivel meg tudjuk akadályozni a párolgást, így a közeg kiszáradás nem okoz gondot. Takarás alatt, vagy a kelesztőben maximum az első csírák megjelenéséig lehet magvetés, mivel meleg helyen, fény hiányában a paprikapalánták hamar megnyúlhatnak. 

Paprika palántázása - A paprikapalánták igényei

A paprikapalántáknak sok-sok fényre, minimum 23-26 Celsius fokra, rendszeres öntözésre, valamint tápanyagutánpótlásra van szükség. Ha nincs elegendő fény, akkor a palántanevelés ideje megnyúlik, a palánta pedig nem lesz eléggé erős. Éppen ezért nem szabad siettetni a magvetést: ahogy hosszabbodnak a nappalok, úgy lesz nagyobb a napsütés ereje, ezért a későbbi vetésekből jelentősen rövidebb idő alatt lehet nevelni életerős, ültetésre alkalmas palántákat.

hirdetes

A paprikákat többnyire szeretik a kártevők, leginkább a levéltetvek, a hangyák, a hernyók, de kárt tehet a növényben az egér, a tücsök és a lótetű is. Érdemes még odafigyelni a palántadőlést okozó kórokozókra, ezek megjelenésének megakadályozására, valamint a szükséges növényvédelemre. 

Paprika palántázása – Az utolsó lépése

Amiről még nem beszéltem a paprikapalántázásával kapcsolatban, az bizony az edzés! A palántákat mindenképpen fel kell készítenünk a kiültetés utáni körülményekre, éppen ezért szükség van arra, hogy elvégezzük az edzést. Ha ez nem történik meg, akkor a paprikapalántákat olyan mértékű sokk érheti, amitől több hétre visszamaradhat a fejlődésük, rosszabb esetben pedig el is pusztulhatnak.

A kiültetés előtt fokozatosan szoktassuk a szabadba, először csak pár órára vigyük ki őket. Fontos, hogy napos, szélvédett helyre helyezzük először a palántákat, és minden nap növeljük a kint tartózkodás idejét, közben pedig figyeljük az esetleges stressz jeleit. Legalább egy hét szükséges az alkalmazkodáshoz, ezután már készek lesznek a palánták arra, hogy kiültessük őket. Remélem, hogy tudtam segíteni nektek a paprikák palántázásával kapcsolatban, mindenkinek sok sikert kívánok! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

génkicserélődés

1. crossing over: ált. a meiózis, ritkábban a mitózis folyamán a homológ kromoszómákban a... Tovább

vizeletkivás és -ürítés zavarai

az egészséges vese (->kiválasztószervek) normális takarmány- és vízfelvétel esetén az... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem