A pálma teleltetése
Már ültetéskor figyelni kell arra, hogy előbb-utóbb jönni fog a tél, ezért ültessük a pálmánkat szélvédett, napos sarokra, a ház déli oldalára. Ha ez nem sikerül, akkor segíthet az is, ha szélfogó növényekkel vesszük körül. A széltől való védelem télen a legfontosabb, ezért erre a célra leginkább örökzöldeket használjunk. Télen vigyázzunk arra, hogy ne legyen sok jég a levelek között, mert ez veszélyezteti a korona közepét, ahol az új hajtás nő – ha ez elpusztul, károsodik, akkor a pálma elpusztul.
A pálma tányérját takarjuk be olyan anyaggal, ami gyűjti a meleget: apróra tört téglatörmelék vagy sötét színű szivacs, a tetejére pedig szórjunk legalább 9-10 centiméter vastagon fenyőkérget, ez ugyanis a talaj vízháztartását is javítja! A kiültetett pálmákra fokozottan figyelni kell tél folyamán, érdemes a fát körülvenni például egy drótkerítéssel, ezt pedig béleljük ki fóliával.
A fólia és a növény közé jöhetnek a száraz levelek (nagyon fontos, hogy csak száraz levelet használjatok), ezt tömködjük be jó szorosan, majd fedjük le az egészet fóliával. Hideghullámok idején, amikor az éjszakai hőmérséklet -12 Celsius fok alatt várható, még az idősebb pálmákat is érdemes védeni valamilyen módon, csavarjuk takaróba erre az időszakra, ez a leggyorsabb, legkönnyebb megoldás.
A pálmák hidegtűrési határa egyébként nagyban függ a növény egészségi állapotától, a talaj nedvességétől és a mikroklímától is, de általánosságban elmondható, hogy -12 Celsius fok alatt gondoskodnunk kell valamilyen védelemről! Remélem, hogy sok mindent megtudtatok most tőlem a pálmák gondozásáról, neveléséről, illetve teleltetéséről, érdemes foglalkoznotok ezekkel a növényekkel, mivel nagyon hálásak, és nem mellesleg mutatósak, és képesek igazi mediterrán hangulatot teremteni a kertben, leljétek örömötöket bennük!