A pálmák gondozása
Általánosságban elmondhatjuk a pálmákról, hogy a meleg, világos helyet szeretik a legjobban, ezt már ültetésnél figyelembe kell venni. Fontos tudni azt is, hogy a pálmák igénylik a rendszeres, de mérsékelt öntözést – a pangó víz és a túlöntözés is pusztuláshoz vezethet is! A legyezőpálmának nagyobb a levélfelületük, gyorsabban párologtatnak, ezért valamivel vízigényesebbek is.
A pálmák szeretik a tápanyagban gazdag talajokat, ültetésükhöz kitűnő választás a „B”-típusú virágföld, komposzttal keverve. A pálmák esetében sajnos gyakran jelentkező problémát jelent a levelek csúcsának barnulása, aminek oka a száraz levegő, vagy a kevés öntözés. A legtöbb pálmafaj nem fagytűrő, viszont érdekesség, hogy a Himalájában egyesen 2400 méter magasra is felkapaszkodtak, ezek pedig a több hónapos kemény fagyot és a havat is elviselik.
A pálmák ültetése
Nagyon fontos, amit most elmondok: fiatalon soha ne ültessétek ki a pálmát! Kötelezően meg kell várni minimum a növény három-négyéves korát, mivel minél idősebb egy pálma, annál jobb esélyei vannak a túlélésre. Pálmavásárlást követően az első évben ne ültessük ki, a második évben, a fagyok elmúltával vigyük ki a szabadba, ősszel vigyük be a lakásba, majd a negyedik évtől kezdve ültessük ki a szabadba a fagyok elmúltával.
A pálmát ne ültessük mélyebbre, mint korábban volt, a növény törzsére pedig nagyon vigyázzunk. Ültetés után alakítsunk ki tányért, mégpedig úgy, hogy a gyökerekhez szívódjon fel a víz, amikor locsolunk. A fagyok elmúltával végezzük el a pálmák trágyázását, majd 1-2 havonta ismételjük meg. A floridai egyetem ezt a műtrágyakeveréket ajánlja pálmákhoz: 2N:1P:3K:1Mg, S, Fe, Mn, Zn, Cu, B nyomelemekkel, ebből 6,5 dekagrammot használjunk négyzetméterenként a lombkorona alatti egész területen. Most pedig nézzük, mit kell tudnotok a pálmák teleltetéséről, a következő oldalon folytatom!