Palánta nevelési útmutató lépésről-lépésre - Így nevelj saját palántát!

Palántanevelés lépésről-lépésre – Így nevelj saját palántát!

ZH, NA
hirdetes
Így nevelj saját palántát!

Palántanevelés lépésről-lépésre – Így nevelj otthon palántát!


Ahhoz, hogy megkönnyítsük az otthoni palántázás folyamatát összegyűjtöttük neked a palántázás legfőbb lépéseit, amelyeket követve Te is egyszerűen nevelhetsz majd palántát!


1.    Beszerzés


A palántanevelés első fontos lépése, hogy minden szükséges hozzávalót beszerezzünk, ami elkelhet a nevelés folyamata során. Amire szükségünk van az a vetőmag, az ültetőedény vagy ültetőtálca, a megfelelő termőföld és a jelölőtábla. Amennyiben már palántáztunk korábban, vagy használt edényt vásárolunk, ne felejtsük el alaposan megtisztítani. Vetőmagból és termőföldből érdemes a legújabbat megvásárolni, ugyanis minél régebbi egy vetőmag, annál kevésbő termőképes, valamint a friss termőföld tartalmaz minden olyan tápanyagot, amelyre szüksége van a növényünknek a fejlődéséhez.


2.    Válogasd ki a magokat!


Amennyiben nem fémzárolt bolti magot vásárolsz vagy nem frisset használnál, mindenképp szükséges lehet a mag válogatás. Úgy tudod a legjobban ellenőrizni, hogy egy mag csíraképes-e, hogyha kipróbálod azt a trükköt, hogy beáztatod őket egy éjszakára és azok, amelyek a víz felszínén maradnak, valószínűleg sosem fognak kicsírázni, így azokat ne használd fel. Azok a beáztatott magok viszont, amelyek már megszívták magukat vízzel és elmerültek, azonnal el kell vetni őket, ugyanis már beindult a csírázási folyamat bennük.


3.    Magvetés


Miután meg vannak a megfelelő magok és minden más szükséges alapanyagot beszereztünk, megkezdhetjük a magvetést. Vedd elő a palántázó tálcát és töltsd fel egyenletesen földdel az összes lyukat. Egy hurkapálca vagy egy ceruza segítségével fúrj kis lyukakat a földbe, és lyukanként helyezz el 2-3 vetőmagot a földbe. Általában 1-1,5 centiméter mély lyukakba vessük a magokat, de nagyobb magoknál 2-3 centire is helyezhetjük, majd eligazítjuk rajta a földet.

hirdetes


4.    Öntözés


Magvetés után a legfontosabb az öntözés, de ügyelj rá, hogy óvatosan végezd el a folyamatot, nehogy kimosd a földből a magokat. Ezután mindig ügyeljünk rá, hogy a föld nedves maradjon! A palántatálcánkat le is takarhatjuk, hogyha több párát adnánk a növényeknek, ebben az esetben azonban szellőztessük mindennap, hogy friss levegőhöz jusson.


5.    Csírázás


Ha megfelelően gondoztuk az elvetett magokat, akkor rövid időn belül elkezdenek csírázni és kibújnak a földből. Ilyenkor a takarást már eltávolíthatjuk, mert nincs szüksége a magas hőmérsékletre. Miután beindult a fejlődés, ügyelj rá, hogy ne legyen túl melegben és helyezd át a napfényes helyre, ugyanis akkor a palánták megnyúlnak, ha túl melegben és fénytelen helyen vannak. 


Az öntözést ilyenkor sem szabad abba hagyni, azonban figyelj rá, hogy csak a földet öntözd és a palántára ne kerüljön víz!


6.    Pikírozás, azaz a palánta tűzdelése


Mi az a pikírozás, azaz a palánta tűzdelés?


A palántanevelés egyik fontos lépése a pikírozás, azaz amikor megtűzdeljük a palántánkat. A tűzdelést akkor végezzük el, amikor a palántáink már elkezdtek fejlődni a kis palántázó edényükben vagy a palántázó tálcában, és már átültetésre van szükségük, egy különálló edénybe. A legegyszerűbben onnan ismerjük fel, hogy elérkezett a tűzdelés időpontja, amikor két szikleveles növényé fejlődte ki magát a palánta. Ekkor kell átültetnünk a palántáinkat egy másik edénybe. 

A pikírozás azért nagyon fontos, mert a palántatálcában sűrűn helyezkednek el a palánták, így növekedésükkel egyre kevesebb hely jut egy növénynek. A helyhiány miatt elkezdik egymást elnyomni vagy megnyúlnak, de az is előfordulhat, hogy egy palánta megfertőződik és mivel nincsenek külön ültetve ezért átterjednek egymásra. Amennyiben nem ültetjük át nagyobb edénybe a palántát, a gyökerei már nem tudnak tovább növekedni, így akár meg is állhatnak a fejlődésben.


Átültetésre használhatunk akár kis tejfölös poharakat is, de ne feledjük kis lyukakat csinálni a poharak aljára, hogy a felesleges víz távozni tudjon.
Előfordulhat, hogy egyes növényeknek, mint például a nagy melegigényű paprika, többszöri átültetésre van szükség, így figyeljük rendszeresen, hogy mikor növi ki az edényét! 


7.    Továbbnevelés


Az átültetést követően ugyanúgy gondozd a palántákat, mint amikor még a tálcában növekedtek, ne felejtsd az öntözést és fényt biztosítani a számukra!


8.    Kiültetés


Ha a kinti időjárás eléri a megfelelő hőmérsékletet, akkor megkezdhetjük a palánták szabadföldbe ültetését. Óvatosan csúsztasd kis földestül a palántákat a cserepükből és az előre elkészített helyre ültessük át a gyökereket.
 

Forrás: kreativfarmer.hu

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-11-25

Az ezüstfenyő legszebb fajtái: klasszikus kedvencek és különlegességek

Az ezüstfenyő gyönyörű, kékes-ezüstös színével, szabályos formájával és változatos fajtáival is hódít. Ismerjük meg közelebbről ezt a csodaszép örökzöldet.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

vérlrmezkék

a vér alakos elemeinek egyik csoportja. 2-5mm átmérőjűek, a vöröscsontvelőben képződnek;... Tovább

máj

a gerincesek legnagyobb, változó alakú, sokrétű funkciót ellátó, barnásvörös, lebenyekre... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Kertészet Növénytermesztés