Palánta nevelési útmutató lépésről-lépésre - Így nevelj saját palántát!

Palántanevelés lépésről-lépésre – Így nevelj saját palántát!

ZH, NA
hirdetes

A palántanevelés nem olyan nehéz feladat, mint ahogy gondoljuk és számtalan előnye is van! Hogyan kezdj hozzá a palántázáshoz és hogyan nevelj saját palántát otthon? Cikkünkben most lépésekre bontva megismerheted, miként tudsz Te is saját palántát nevelni a bő termés érdekében.

Így nevelj saját palántát!

Palántanevelés otthon


A palántanevelés sok odafigyeléssel jár azonban nem olyan nagy ördöngösség, mint ahogy képzeljük, nem mellesleg számos előnye van az otthoni palántanevelésnek, amiket bővebben már kifejtettem egy korábbi cikkemben, amit ITT tudsz elolvasni. A palántáink számára a legfontosabb tényezők a megfelelő hőmérséklet, a megfelelő, tápanyagban gazdag termőföld, és a megfelelő víz- és fényellátás. 


Ezekre figyelj palántázáskor!


Ahhoz, hogy tökéletes palántákat neveljünk, vizsgáljuk meg közelebbről a legfontosabb tényezőket!


Hőmérséklet szempontjából a legjobb, ha a palántáinkat valamilyen fűtőtest közelében tartjuk, mert nagyon szeretik a meleget, az egyes vetőmag típusok megkövetelik a 28 fokot is, azonban általánosságban elég számukra a 20 fok körüli hőmérséklet, de annál alább ne menjünk! 


Másodszor nagyon fontos, hogy megfelelő vizet kapjon a palánta, ugyanis ha melegben tartjuk őket, akkor könnyebben kiszáradhat a földjük, ami a fiatal növény elpusztulásához vezet, így mindenképp ügyeljünk rá, hogy földjük mindig nedves legyen!

hirdetes


Ha mára földnél tartunk akkor itt meg is említeném, hogy ügyeljünk rá milyen földbe ültetjük a vetőmagokat! Fontos, hogy a termőföld steril és vegyszermentes legyen, hogy megóvjuk a fiatal növényeket. Tápanyagban gazdag termőföldet válasszunk, hogy a növények már itt is hozzá jussanak a kellő tápanyagtartalomhoz!


Amikor már a kis növények kezdenek előbújni a földből, a fény akkor válik nagyon fontos tényezővé, ugyanis, ha nem kap elegendő fényt akkor az visszamarasztalhatja a növekedést. Fény nélkül a növény szára megnyúlik ugyan, de nagyon gyenge lesz, így a termést már nem bírná el. Ügyeljünk rá, hogy ha olyan hónapokban palántázunk, amikor kevesebb a természetes fény, akkor mesterséges fénnyel pótoljuk a palánták fényigényét.

Használj palántanevelőt!

Palántanevelő tálca


A legfontosabb környezeti tényezők betartása mellett, érdemes lehet palántázó edényben nevelni a palántáinkat. A legjobb választás, ha olyan edényt választunk, amely egy széles tálca, több sorral kialakítva, így jobb a helykihasználás. De használhatunk például tojástartót is, amíg a palántáink nem növik ki a helyet.  A páraigényesebb palántákhoz, használhatunk, olyan palántázó ládákat vagy kis üvegházakat, amelyek fedettek, így visszaverődik a pára a növényre. 
Fontos azonban kiemelni, hogy a palántázó tálca csak addig fog lakhelyül szolgálni a palántáinknak, amíg nem kezdjük meg a tűzdelést!

Mi is az a tűzdelés és hogyan tudod lépésről-lépésre felnevelni a palántáidat? Lapozz a következő oldalra, ha Te is megtudnád hogyan kell megfelelően palántát nevelni otthonodban!
 

Forrás: kreativfarmer.hu

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2025-01-28

Hogyan jutnak el a termelői alapanyagok az éttermekbe?

A magyar termelők és a belvárosi éttermek kapcsolata kulcsfontosságú. Hogyan kerül a legjobb minőségű kacsa, csirke és borjú az asztalra? Megmutatjuk!

2024-11-30

A karácsonyi kaktusz locsolása és 7 tipp a virágzás megőrzéséhez

A karácsonyi kaktusz locsolása az ünnepi szezon egyik legfontosabb gondozási feladata. Megmutatjuk hogyan csináld és tippekkel segítünk a virágzás megőrzésében.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-11-30

A legfinomabb fűszernövények fajtái: így lehet konyhai fűszerkerted

A legfinomabb fűszernövények ízükkel és illatukkal is különlegessé tehetik a konyhádat. Tudd meg, hogyan hozhatsz létre saját konyhai fűszerkertet otthonodban!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

darálás

ált. a szemes takarmányok, ritkábban a préselt szálas- és darabos takarmány-alapanyagok... Tovább

talajlazítók

gyűjtőneve azoknak a talajművelő gépeknek, amelyek képesek az összeállt, ülepedett,... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Kertészet Növénytermesztés