Milyen cserépbe vagy ládába kerüljenek a padlizsánok?
Egy átlagos palántának egy legalább 15-19 literes növénytartóra lesz szüksége, mert gyökereiknek stabil alap kell, hogy kellő mennyiségű tápanyagot vehessenek fel. Érdemes természetes anyagból készült növénytartókat választani, pl. faládákat vagy agyagcserepeket. Ezek jobb szellőzést biztosítanak a talajnak és a gyökereknek, habár az agyagcserepekben a talaj gyorsabban kiszáradhat, így fokozottan kell majd ügyelned az öntözésre.
Az ültetéshez nincs más dolgod, mint feltölteni a ládát vagy cserepet egy adag táptalajjal, majd ásni benne egy 15-20 cm-es lyukat, amibe behelyezed a palántát. Alaposan nyomkodd le után a talajt. A legtöbb növénytartóba szánt padlizsánnak nincs szüksége támasztékra, de a magasabb példányoknak érdemes karót vagy paradicsomketrecet biztosítani, amire felfuthatnak.
A cserepes padlizsánok gondozása
A cserepes padlizsánoknak – mint a legtöbb növénynek – másféle gondoskodásra van szükségük, mint a kerti ágyásokban nevelkedő társaiknak.
Trágyázás
A cserepes padlizsánokat alaposan kell trágyázni, amíg le nem szüreteled őket. A padlizsánok legtöbb gondja abból származik, hogy nem kapnak elegendő tápanyagot, különösen, ha cserepekben vagy ládákban nevelik őket. Használj lassú lebomlású műtrágyát az ültetésnél, majd 12 héttel később ismét. E két lassú lebomlású „etetés” között hetente trágyázd általános műtrágyával palántáidat, mielőtt pedig virágba borulnának, adj nekik kiegyensúlyozott (pl. 20-20-20) összetételű műtrágyát. Virágzáskor válts magas káliumtartalmú műtrágyára (a legtöbb paradicsomtrágya ideális erre).
Öntözés
Mindig alaposan öntözd meg cserepes padlizsánjaidat, de ne kapjanak vizet újra, amíg a talaj felső 5 cm-e nem szárad ki alattuk.
Metszés
A padlizsánokat érdemes megmetszeni, mert ennek hatására több és nagyobb terméseket hozhatnak. Ideális esetben három szárat kell hagyni a palántákon – két fő szárat és egy mellékszárat. A többit lemetszheted róla, beleértve a hajtásokat is. Távolítsd el továbbá a sárguló leveleket és a sérült részeket is. Metszéseid során ügyelj arra is, hogy az eredmény jól szellőzzön, ezzel ugyanis csökkentheted a különféle növénybetegségek veszélyét.
Társültetés
A cserepes padlizsán mellé többféle fűszernövényt is ültethetsz, ha jut nekik elég hely. A legideálisabb társnövények azok, amelyek szőnyegként nőnek, vagy természetesen leborulnak a cserép széléről – ilyenek például a bársonyvirágok, a tárkony és a kakukkfű. A bársonyvirágok még a kártevőket is segítenek távol tartani.