Miért neveljünk palántát?
Az otthoni palántázásnak a gazdaságosság mellett két nagy előnye van. Először is az otthoni palántázással lerövidíthetjük a termesztési időt. Ez mit is jelent? Azzal, hogy elkülönítve egy meghatározott, egyenletes hőmérsékletű helyiségben növeljük a palántát, megfelelő és egyenletes fény- és vízellátás mellett, azzal felgyorsul a növekedés. Ezzel a folyamattal sokkal gyorsabb a növény növekedése, mintha egy kész palántát csak egyből átültetnénk a szabadföldbe.
Második előnyként pedig azt említhetjük meg, hogy előrébb lehet hozni vele a betakarítást. Ha példaként a paprikát vesszük, aminek nagy a melegigénye, azt nem tudod majd a májusi fagyok előtt földbe vetni, hiszen egy hidegebb éjszaka után kipusztulna. Ha kivárjuk a fagyokat, azzal ki is csúszhatunk az időből, ugyanis ha túl későn vetjük el a magokat, akkor már nem lesz ideje termést hozni ősz előtt. A palántaneveléssel elkerülhetjük ezt a problémát, ugyanis amíg nem megfelelő odakint az időjárás, addig a benti szobában is nevelhetjük a palántánkat, amit a későbbiekben kiültetünk.
Így nevelj otthon palántát!
A palántanevelés nem olyan nehéz dolog, mint ahogy gondoljuk, csupán egy kis odafigyeléssel jár. A legfontosabb amire oda kell figyelnünk még mielőtt belekezdünk az egészbe, hogy a vetőmagok, amiket használunk majd hozzá egészségesek legyenek, tehát legyen csíraképes és vegyszermentes. Érdemes a vetőmag csomagolásán figyelni a lejárati dátumot, ugyanis minél régebbi a vetőmag, annál kevésbé lesz csíraképes.
A legtöbb vetőmagot vegyszerbe szokták áztatni, annak érdekében, hogy megvédjék a gombásodástól a csírázó növényeket azonban, ha ilyen magot vásárolunk, akkor nem garantált az egészséges, káros anyagoktól mentes termés, így a csomagoláson figyeljük a feltüntetett vegyszermentességet.
Fontos tényező még a fény és a hőmérséklet. A vetőmagok számára az a legjobb, ha 20 fok feletti talajhőmérsékletet biztosítunk számára, de van olyan hőigényesebb faj is, ami megköveteli a 28 fokot is. Ezt a legegyszerűbben úgy tudod elérni, ha a fűtőtest fölé helyezed a palántákat. Azonban ne feledkezz meg róla, hogy a földjük semmikép nem száradhat ki, mert akkor elpusztulnak. A fényre már akkor van szükségük, amikor már kibújtak a földből, különben gyenge lesz a száruk és túlságosan megnyúlnak.
Nem mindegy az sem, hogy milyen földbe ültetjük a palántákat! Figyeljünk rá, hogy a föld vegyszermentes és steril legyen, de tartalmazza a megfelelő tápanyagokat.