Tudd meg, mikor kell abbahagyni a fűnyírást ősszel, és miért olyan fontos a megfelelő időzítés és a fűhossz beállítása.
Mikor hagyjuk abba a fűnyírást a tél előtt?
Most, hogy beköszöntött az ősz, sok kertész szeretné majd egy évre eltenni a fűnyírót, és egy kis szünetet tartani a folyamatos gyepápolásban – különösen azok, akik hűvösebb éghajlaton élnek, és sokan azt kérdezik: „Mikor érdemes abbahagyni a fűnyírást ősszel?
Sajnos azok számára, akik a kertgondozásból jól megérdemelt pihenésre vágynak, az őszi pázsit gondozása az egyik legfontosabb év végi feladat, amelyet nem szabad megkerülni, ha dús füvet szeretnének az új évben – ide tartozik az őszi fűnyírás is.
A szakértők elmagyarázzák, hogy mikor érdemes abbahagyni a fűnyírást ősszel, hogy bárhol is éljen, pontosan tudja időzíteni.
MIKOR SZABAD ABBAHAGYNI A FŰNYÍRÁST ŐSSZEL?
Amellett, hogy tudjuk, mikor kell abbahagyni a pázsit öntözését ősszel, annak ismerete, hogy ősszel mikor kell abbahagyni a fűnyírást, közvetlen hatással lehet a következő évi fű növekedésére. Az, hogy az adott évre mikor hagyjuk abba a fű nyírását, a helyi éghajlattól és a fű típusától függ. Szerencsére van néhány módja annak, hogy megmondjuk, hogy itt a legjobb idő abbahagyni a kaszálást.
Talajhőmérséklet:
Ha tudjuk, hogy hűvös vagy meleg évszakos fű van, az befolyásolja, hogy mikor kell abbahagyni a fűnyírást. A hűvös évszakban a fű addig nem nyugszik, amíg a talaj hőmérséklete el nem éri a körülbelül 7 fokot. A meleg évszak füvei viszont 12 fokhoz közelebbi talajhőmérsékleten érik el nyugalmi állapotukat. Kerüld az alvó fű nyírását, és törekedj arra, hogy a nyugalmi fázist megelőző napokban vagy hetekben nyírd.
Helyi fagyok:
Ha a világ hidegebb részein élsz, és lelkes kertész vagy, érdemes feljegyezned, hogy minden év végén mikor várhatók az első fagyok. A legtöbb őszi gyepápolást, például a fűnyírást, a pázsit őszi átvetését és a pázsit levegőztetését a helyi fagyok beállta és a talaj megfagyása előtt kell elvégezni.
Általános szabály, hogy október és november között érdemes leállítani a fűnyírást. Ahogy az időjárás hűvösebbé és gyakran nedvesebbé válik, nyírd le a pázsitot körülbelül két-két és fél hüvelykre, és tartsd ezt a magasságot, amíg a növekedés meg nem áll.
MIÉRT KELL TOVÁBB NYÍRNI A GYEPET ŐSZEL IS?
Számos előnnyel jár, ha ősz végén rövidre nyírjuk a pázsitot, és úgy megy át a télbe. A pázsit leválasztásától a fű téli védelméig, a fű rövid tartása elősegíti, hogy a következő évben a gyep zöld és sűrű lesz.
Fontos azonban, hogy az év utolsó nyírását helyesen végezzük el, ha el akarjuk kerülni, hogy visszafordíthatatlan károkat okozzunk a fűben. Ha túl rövidre nyírjuk a pázsitot, vagy éppen ellenkezőleg, túl hosszúra hagyjuk a füvet, az egyébként tökéletesen ápolt pázsit számos téli betegségre érzékeny.
Ha túl hosszúra vagy szelídítetlenül hagyjuk a pázsitot a téli hónapokban, nagy az esélye annak, hogy a kései nedvességet csapnak fel a talaj mellett, ami penészesedést és betegségeket okoz. Ha azonban ősszel túl rövidre nyírjuk a füvet, az gyengébb növényhez vezethet. A nyugalmi időszakban túl rövid fű nem lesz képes elegendő energiát biztosítani ahhoz, hogy túlélje a fagyokat, vagy a következő tavasszal olyan könnyen növekedést produkáljon, mint a fotoszintézisért. Az eredmény foltos, egyenetlen fűnövekedés lehet, és hely marad a mohának vagy a gyomoknak, amelyektől nehéznek bizonyulhat megszabadulni.
Ha a pázsit foltok áldozatává válik, érdemes megtanulni, mi a túlvetés, és hogyan trágyázzuk meg a gyepet, hogy az őszi hónapokban helyreálljon a pázsit.