Falevelek felhasználása - mutatom, hogyan lehetséges felhasználásuk, ne dobd ki őket!

Ne égesd el, ne dobd ki! - Használd fel az őszi faleveleket!

Szélesi Ferenc - Főkertész,NA
hirdetes

Nem kell kidobnunk a lehullott a faleveleket, sőt, nagy hibát követünk el, ha ezt tesszük, de akkor is, hogyha elégetjük! Mostani cikkünkben megmutatjuk, hogyan lehet felhasználni azt a rengeteg falevelet, ami lehullik!

Használjuk fel a faleveleket!

A falevelek összegyűjtése egyfajta tradicionális tevékenység (na és persze a kert tisztántartásának egyik alapszükséglete is). Ezt a folyamatot hétről hétre meg kell ismételnünk otthon, amíg az utolsó levél le nem pottyant a fákról.

Az ember ilyenkor belegondol, hogy milyen jó is lenne valami hasznosra felhasználni ezt a rengeteg levelet, ha már ennyit vesződik az összegyűjtésükkel. A jó hír az, hogy ezek a levelek valóban felhasználhatók a kertben, méghozzá nem csak egyféleképpen!

A falevelek felhasználása – Komposztálás

Az őszi levelek, különösen a fűnyírók által szétszaggatott darabok tökéletes addíciói lehetnek komposzthalmodnak. A levelek kiváló „barna” komposzt alapanyagok, és széntartalmuk is magas. Helyezd egymásra a komposzt alapanyagokat, a „zöld” (pl. konyhai zöldség- és gyümölcsmaradékok, levágott fű, stb.) és „barna” (pl. az őszi falevelek) rétegeket váltogatva, és hagyd őket „érlelődni” a tél során. Ne feledkezz meg a komposzthalom szellőztetéséről és átforgatásáról sem.

hirdetes

Ha tudod mik azok a lasagne kertek, akkor a lehullott falevelek igazi áldást jelenthetnek számodra. Ezek és más hozzávalók segítségével érdemes lasagne kertet kialakítani, hogy tavasszal egy gazdag táptalajba ültethesd növényeidet. A következő oldalon még több remek ötlet vár! 

A falevelek felhasználása – Talajtakarás

Miután apróra tépkedted a leveleket, organikus talajtakaróként is alkalmazhatod őket virágos- és zöldségeskertjeidben, fák és cserjék alatt, vagy akár növénytárolókban is. Egyszerűen helyezz el egy 5-7 cm vastag rétegnyi levelet az ágyásokon, ügyelve arra, hogy ne érjenek hozzá a növények szárához vagy törzséhez.

A takaró segít tovább megtartani a nedvességet a talajban, hűti azt, és gátolja a gyomok csírázását is. Mindezek mellett a levelek tápanyagtartalma idővel átkerül a talajba, a lebontás folyamatában pedig a giliszták és mikroorganizmusok is segítenek. Ezzel még nincs vége, a következő oldalon folytatom! 

rihaij képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Növényvédelmi Kutatóintézet (NKI)

Kutatóintézet A Növényvédelmi Kutatóintézet (NKI) 1982 óta a Magyar Tudományos Akadémia... Tovább

lefejő tehenészet

régen azoknak a tehenészeteknek az elnevezése volt, ahol tenyésztés és szaporítás nem folyt,... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert