Bizony az örökzöldek is igényelnek törődést, bár kevesebbet, mint a többi növényeink, de ők sem maradnak maguktól örökké makulátlanul zöldek! Ha tudjuk, mikor kell trágyázni az örökzöldeket, akkor a növények hosszabb ideig zöldebbek maradhatnak, és évről évre elősegítheti a további növekedést.
Örökzöldek trágyázása
Az örökzöld fák és cserjék általában könnyen gondozható növények, de állandó zöld megjelenésük azt a benyomást keltheti a házikertészekben, hogy nem igényelnek annyi gondozást, mint a többi növény az udvaron.
Éppen ellenkezőleg: ha tudjuk, mikor kell trágyázni az örökzöldeket, akkor a növények hosszabb ideig zöldebbek maradhatnak, és évről évre elősegítheti a további növekedést!
Még a legjobb örökzöld cserjéknek is szükségük van műtrágyára, hogy megőrizzék virágzó megjelenésüket. Valójában a legszebb örökzöld növények gyakran megőrzik buja megjelenésüket a megfelelő táplálás és gyengéd gondozás miatt. Összegyűjtöttük a legjobb szakértői tanácsokat arra vonatkozóan, mikor érdemes trágyázni az örökzöld cserjéket és növényeket, hogy továbbra is gondozhassuk ezt a hosszan tartó lombozatot.
Mikor műtrágyázzuk meg az örökzöldeket?
Van néhány kulcsfontosságú jel, amire figyelni kell, mikor kell trágyázni örökzöld növényeit. Ha örökzöldekkel tervezzük a tereprendezést, ügyeljünk a szokatlanul lassú növekedésre és a tűk színének elvesztésére, valamint barnára vagy sárgára. Ezek olyan árulkodó jelek, amelyekre a növény képes lenne a műtrágya hatására.
Az erősen tömörített talaj, a betegségek és a gyomok, valamint a fagyos vagy perzselő időjárás is hasonló tüneteket okozhat. Nehéz tudni, hogy mi okozza a növények elszíneződését és növekedési veszteségét, de nyilvánvaló kártevők, mérsékelt időjárás vagy jól megművelt talaj hiányában a műtrágya hozzáadása a legjobb kiindulópont a növények problémáinak leküzdéséhez.
Ha a közelmúltban újraültetted örökzöld növényed vagy elköltöztetted, érdemes lassan felszabaduló műtrágyát hozzáadni földjéhez, hogy a gyökerek helyreálljanak, és helyreállítsák a növényt a költözés során elszenvedett károktól.
Ha műtrágyát szeretnéd hozzáadni a növény földjéhez, hogy megelőzd a betegségeket, a tavasz az ideális időszak erre. Ez elegendő időt biztosít a növényeknek, hogy felszívják a tápanyagokat, és tavasszal és nyáron is kihasználják a műtrágya előnyeit a növekedésükhöz. Ha hagyjuk a műtrágyázást sokkal későbbre nyáron, a műtrágyának nem lesz hatása.
Kerüljük az örökzöldek trágyázását is szárazság vagy túlzottan száraz időjárás idején, mivel ez megnehezítheti a vízfelvételt, és végső soron végleg elpusztíthatja a növényt.
Milyen műtrágyát használjunk örökzöldekhez?
Az örökzöldek trágyázásakor a legjobb olyan terméket használni, amely magasabb nitrogéntartalmú, mint a foszfor vagy a kálium. Az örökzöldek gyorsabban reagálnak a nitrogén alapú műtrágyára, mint a többi tápanyagra, például azokra, amelyeket a kertben tojásból vagy banánhéjból kapnak műtrágyaként.
Lehet télen is műtrágyázni az örökzöldeket?
Az örökzöldek téli trágyázása segíthet felkészíteni őket a következő tavaszi növekedésre, valamint elegendő tápanyagot biztosít számukra ahhoz, hogy túléljék a telet és zöldek maradjanak. Trágyázd meg örökzöldedet, amikor a téli időszakra készül nyugalmi állapotába.