Örökzöldek betegségei - Ágelhalás
Örökzöldek hajtáselhalását, ág pusztulását egy másik gombás betegség okozza. A hajtáscsúcs és az egyéves ág sárgul. Az egészséges és a beteg rész élesen elválik. A fertőzés ősszel következik be, de csak februárban–márciusban válik láthatóvá a növényeken. A kórokozó a sebzéseken keresztül jut be a növénybe, rovarkártétellel esetleg mechanikai sebzéseken keresztül (célszerű ilyenkor a metszőollót illetve az ágvágót menet közben fertőtleníteni). A kórokozónak a magnézium-, és a mangánhiány is kedvez, ezért célszerű összetett és komplex műtrágyát használni.
Az örökzöldek betegségei – Az örökzöldek rovarkártevői
Tujafúró aranymoly (Tujaaknázó moly) – A hajtáscsúcs sárgul, barnul és lehullik, pikkelylevelekben parányi hernyók aknáznak. A lepkék rajzása után (nyár eleje, közepe) lerakják tojásaikat, az augusztusban kikelő lárvák pedig befúrják magukat a levélbe. Ha a csúcshajtásokat megvizsgáljuk áteső fényben, és ha áttetsző, akkor meg lehet találnia a lárvát és az ürüléket is. A lepke rossz repülő, ritkán hagyja el azt a növényt, amelyen kifejlődött. A fertőzött részeket azonnal vágjuk le, égessük el.
Pajzstetvek – Kártétele nyomán a hajtások gyengülnek, torzulnak, és végül elhalnak. Nagyon nehéz védekezni ellenük, mert a pajzsuk alá vannak húzódva, és annak védelmében szívogatják a növényt. Tavasszal addig tudunk védekezni ellenük kémiailag, míg az áttelelő lárvák pajzsa ki nem alakul, vagy a nyári rajzás idején.
Takácsatka – Takácsatka kozta fertőzésekkel csak nyáron, száraz melegben találkozhatunk. A levélfonákon pókhálószerű szövedékben él. A leveleken szívogatásuktól fehéres-sárgás pontok láthatók.
Örökzöldek betegségei - Javasolt szerek a védekezésre
- Szabad forgalmú szerek: Bordói lé nano, Bordói lé nano+S(lemosás), Sanmite (atka), Dithane M45 (gomba)
- Engedélyhez kötöttek (II.kat.): Antracol, Cercobin, Ortus. Remélem, hogy tudtam segíteni nektek az örökzöldek betegségeink megismerésében, védekezzetek eredményesen ellenük!