Nagyon sok levél érkezik hozzánk egész évben, melyekben azután érdeklődnek az olvasók, hogy milyen betegségek támadják meg az örökzöldeket, és hogyan érdemes ellenük védekezni. Mostani cikkemben elmondok nektek mindent, amit tudnotok kell az örökzöldek betegségeiről!
Örökzöldek betegségei – Mi lehet a háttérben?
A megbetegedések többségének hátterében nem mindig fertőzés áll, hanem sokszor élettani ok. Tudni kell, hogy a tuja, amit vásároltatok, nem honos növény nálunk, tehát teljesen más törődést igényel mint a honos növényeink.
Sokszor nem kap elegendő mennyiségű vizet, túl száraz, köves, magas sótartalmú, árnyékos, pangó vizes, túlságosan árnyékos a hely, ahova ültetve lett. Előfordulhat, hogy rágja a pajor vagy a lótücsök a gyökérzetét, azért mutatkoznak a száradás jelei. Azonban, ha ezeken kívül mégiscsak betegségre gyanakszunk, akkor az lehet gombás megbetegedés vagy valamilyen rovarkártevő.
Örökzöldek betegségei – Az első feladatok
Legelső lépés az örökzöldek ápolása tavasszal. Ez úgy kezdődjön, hogy vegyük elő a magasnyomású mosókat vagy a slagot, és alaposan mossuk ki az örökzöldek ágai közül az elhalt levélzetet, ágacskákat. Másnapra az örökzöld növény felszárad, és akkor jöhet egy kiadós permetezés.
Örökzöldek betegségei - A tujákat is permetezni kell
Tavasszal egy rezes-kénes készítménnyel alaposan mossuk át a növényeket. A réz a gombás betegségek megelőzésére kiváló, míg a kén az atkák gyérítésére alkalmas. A tuják permetezését ismételjük meg minden hónapban, arra mindig ügyeljenek, hogy reggel vagy estefelé permetezzenek. Most pedig nézzük az örökzöldek leggyakoribb betegségeit és az ellenük való védekezési módokat!
Örökzöldek betegségei – A pikkelylevél barnulása
Leggyakoribb gombás fertőzés az örökzöldek pikkelylevél barnulása. A tünetek elsősorban a legfiatalabb hajtásokon kifakulnak, barnulnak és elszáradnak. A gomba az előző évben megfertőződött hajtásokon telel át a pikkelylevelekben. Kora tavasszal e hajtások pikkelylevelei apró foltokban sárgulnak, barnulnak, súlyosabb esetekben elszáradnak.
Májustól a fertőzött, elhalt leveleken apró 0,5-2 mm nagyságú, ovális alakú fekete termőtesteket figyelhetünk meg. Az elhalt hajtások idővel lehullnak, az ágak csupaszon maradnak. Márciustól októberig, egész évben fertőzhet a gomba. A következő oldalon további betegségek és védekezési módok várnak, érdemes lapozni egyet!