Tudd meg a cikkből, hogyan kapcsolhatjuk ki helyesen az öntözőrendszert télre!

Az öntözőrendszer téliesítése – Tippek az öntözőberendezések téliesítéséhez a hideg időjárás előtt

ZH, NA
hirdetes

Ha van öntözőrendszeretek, akkor szükséged lesz ezekre a szakértői tippjeinkre a locsolórendszer tél előtti kiiktatásához.

öntözőrendszer téliesítés

A locsolórendszer téliesítése

A tél közeledtével itt az ideje, hogy elvégezzük a fontos pázsit- és kertgondozási feladatok túlnyomó részét, még a téli fagyok beköszönte előtt. Ha öntözőrendszered van, akkor felmerülhet a kérdés, hogyan kapcsoljunk ki egy locsolórendszert a csövek téliesítéséhez.

Bár a hidegebb időjárás általában azt jelenti, hogy több időt kell bent tölteni, az őszi gyep gondozása az egyik legfontosabb feladat az otthon őszre való felkészítése és a ház téliesítése során. Ha nem kapcsoljuk ki az öntözőrendszereket, akkor a következő évben sokkal több munkánk lesz.

Tudd meg a cikkből, hogyan kapcsolhatjuk ki helyesen az öntözőrendszert!

Az öntözőrendszer helyes kikapcsolása a télre

Tekintettel arra, hogy a téli gyepápolás ritkán tartalmaz rendszeres öntözést, és mivel a kertészeti szezon lecseng az évre, célszerű gyakorolni a kerti elképzelések szerint az öntözővezetékek eltávolítását, mielőtt az éves fagyok károkat okoznának.

Ahhoz, hogy öntözőrendszered megbirkózzon a fagyos körülményekkel, létfontosságú, hogy a rendszert megfelelően üzemen kívül helyezd a tél első fagyása előtt. Ha nem szárítjuk ki megfelelően az öntözőrendszert, a csövek, szórófejek és más alkatrészek, amelyekben még van víz, megfagyhatnak és megrepedhetnek, és kellemetlen meglepetést okoznak a következő tavasszal.

Bár lehetséges szakértőt felvenni, hogy üzemen kívül helyezze az öntözőrendszert, ezt saját magad is megteheted, ha rendelkezel a megfelelő felszereléssel!

Ha minden egyes locsolózónában van leeresztő szelep, akkor szerencséd van, ez olyan egyszerű lesz, mint elzárni az öntözőrendszer vízellátását, majd kinyitni a leeresztő szelepekből a felesleges vizet. Hagyd nyitva ezeket a szelepeket néhány napig, hogy megbizonyosodj arról, hogy az összes víz kifolyt, majd zárd vissza őket, hogy megakadályozd, hogy a hátborzongató kúszónövények bejussanak az öntözőrendszerbe.

hirdetes

Ha nincsenek felszerelve leeresztő szelepek, akkor se félj; kompresszorral kifújhatod a locsolórendszer vezetékeit, hogy eltávolítsd az összes felesleges vizet. A kifúvási módszer szabályozott sűrített levegőt használ a víz eltávolítására a csövekből és a locsolófejekből, hogy megakadályozd a rendszer fagyási körülményeinek károsodását.

Az öntözőrendszer vezetékeinek hatékony kifújásához olyan kompresszort kell használni, amely legalább 25 köbláb/perc (cfm) teljesítményt képes kezelni. Lehet, hogy nagyobb kapacitású kompresszorra van szükséged, ha nagy kapacitású rendszereid vannak. Szükséged lesz a kompresszorra is, hogy a nyomást 50 psi-re vagy kevesebbre állítsd, hogy elkerüld az öntözőrendszer károsodását.

Az öntözőrendszer megfelelő kitisztításához kövesd az alábbi lépéseket!

1.

Zárd el az öntözőrendszer fő vízellátását, és ellenőrizd, hogy vannak-e olyan alkatrészek, amelyek érzékenyek lehetnek a nagy nyomásra; távolíts el minden érzékeny berendezést, például áramlásmérőt a vezetékről, vagy kerüld meg azokat.

2.

Csatlakoztasd a légkompresszor tömlőjét egy megfelelő légcsatlakozóhoz, amely az öntözés-ellátó szeleptől lefelé található. Ha nem szereltél fel csatlakozási pontot, szerelj be egy pólóidomot közvetlenül a fővezeték után. Tégy egy menetes csavart és sapkát az extra lábra, és ezzel csatlakoztassa a levegőtömlőhöz. Ha a visszafolyásgátló a fővezetékre van felszerelve, ügyelj arra, hogy közvetlenül utána hozd létre a csatlakozást.

3.

Minden automatikus szelepet manuálisan aktiválj a vezérlőről. Fújd ki az egyes zónaszelepeket, amíg az összes víz ki nem távozik. A legjobb a levegőt fokozatosan juttatni a rendszerbe; ne próbáld meg teljesen feltölteni a kompresszor tárolótartályát, mert ez károsíthatja az öntözőrendszer alkatrészeit. Javasoljuk, hogy egy hosszú ciklus helyett 2-3 rövid ciklusban fújd ki a sprinkler zónákat. Ne akard feleslegesen átfújni a száraz levegőt a rendszeren, mivel a súrlódás felmelegítheti a csöveket és az alkatrészeket, és károkat okozhat.

Válaszd le a levegőtömlőt, és helyezd vissza a dugót. Nyisd ki a beépített leeresztő szelepeket a főelzáró és a szelep elosztói között.


A biztonság érdekében ne álljon az alkatrészek fölé, amíg a rendszer tele van levegővel.

MIÉRT KELL VÍZTELENÍTENI EGY ÖNTÖZŐRENDSZERT

A hidegebb idő miatt fontos, hogy elkezd felkészíteni a kerted a téli hónapokra, ami magába foglalja az öntözőberendezéseket, például a szórópisztolyok, tömlők és esőztetők tárolását is. Ha a locsolórendszerről van szó, fontos, hogy téliesítsük a rendszert, hogy zökkenőmentesen működjön, amikor jövő tavasszal újra használni fogjuk. Ez egy viszonylag egyszerű feladat, amelyet saját magunk is elvégezhetünk.

TÉNYLEG KI KELL FÚVATNI EGY ÖNTÖZŐRENDSZERT?

Ha van öntözőrendszered vagy locsolórendszered, minden évben téliesítsd a csöveket úgy, hogy kifújod őket. Ha víz marad a csövekben télen olyan területeken, ahol a levegő és/vagy a talaj hőmérséklete fagypont alá süllyed, az kitágulhat és a csövek megrepedhetnek, ami a következő tavasszal használhatatlanná teszi a rendszert.

MIKOR KELL KIFÚJATNI AZ ÖNTÖZŐRENDSZEREKET?

A locsolózsinórok kifújására a legalkalmasabb az év első fagya előtt, a pázsit őszi téliesítésének részeként. Annak elkerülése érdekében, hogy a téliesítés túl későre maradjon, tedd az öntözőrendszer kifújását az év első őszi kerti feladatai közé.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-21

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

Ismerd meg a legszebb fagytűrő évelő virágokat, és tanuld meg, hogyan gondozd őket, hogy egész télen gyönyörködhess bennük! Varázsolj színt és életet kertedbe.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-06-11

Ezért gazosodott el a füved és így mentsd meg

Mit tegyek, ha gazos a füvem? Itt vannak a legjobb tanácsok gazos fű ellen egy kertész tippjeivel és trükkjeivel, hogy ne fájjon többé a fejed a fű miatt!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

keltetés

mindazon fizikai és mechanikai tényezők összessége, amelyek nélkülözhetetlenek a tojásban... Tovább

Dunaújvárosi Körzeti Földhivatal

Földhivatal Körzeti Földhivatal Cím: Dunaújváros Vasmû út 39. 2400 Magyarország Tovább

Tovább a lexikonra
Gyeptermesztés Házi kert kert Kertészet