A legtöbb ember szakértőhöz fordul ősszel azért, hogy téliesítse az öntözőrendszert, ezért a szakemberek elkérnek akár 10-15 000 forintot is. Pedig a művelet hihetetlenül egyszerű, még egy 10 éves kislány is képes lenne rá. A most következő cikkben egy tapasztalt szakember mondja el, hogyan teheted meg te is, ne hívj többé szakembert ezért az egyszerű dologért!
Miért szükséges téliesíteni az öntözőrendszert?
Van-e egyáltalán szükség rá? A véleményem az, hogy igen, mindenképpen, a csőgyártók viszont megegyeztek abban, hogy nem szükséges vízteleníteni a csöveket, de az fontos, hogy minden esetben a föld alatt legyenek a csövek. Ha csőgyártó lennék, lehet én is ezt mondanám, hiszen az érdekem az, hogy tavasszal gyertek, reklamáljatok, majd azt mondjam, hogy bocsi, ez a ti hibátok, és vegyetek újat. Egy szó, mint száz, ha józan paraszti ésszel végiggondoljuk a dolgot, akkor mi is rájövünk arra, hogy szükséges a víztelenítés. Segítek, gondoljuk végig együtt. Az egyértelmű ugye, hogy télen nem fogunk öntözni, legalábbis remélem, hogy ez azért egyértelmű mindenkinek.
Az is biztos, hogyha nem légtelenítünk, akkor mind a csőben, mind mindenhol, tehát a rendszerben marad víz. A csövekben lévő víz is veszélyes lehet, mivel meg fog fagyni, ez is biztos, és ha megfagy, akkor bizony simán széttörheti a csövet, persze nem azonnal, de ha 3-4 éven át nem víztelenítesz, akkor már biztosan bekövetkezik a sérülés. Ja, hogy a gyártó csak 2-3 év garanciát vállal? Hát igen, itt jön a képbe megint az, hogy nem hiszek nekik….Az is egy dolog, hogy a földben lévő csövek nehezebben törnek, sérülnek, de mi a helyzet az idomokkal? Azt lehet, hogy sokan nem tudják, pedig így van: a fagy a leggyakrabban az illesztéseknél okoz károkat, valahol a cső hossza mentén, tavasszal pedig keresheted egy darabig a helyet, ahol megsérült. Szerintem ezek után megegyezhetünk abban, hogy a víztelenítés szükséges, ugye? Aki úgy gondolja, hogy nem kell neki, ne lapozzon a következő oldalra, akit sikerült meggyőznöm eddig, lapozzon a következő oldalra, hiszen ott lesz a lényeg, elmondom, hogyan kell téliesíteni az öntözőrendszert!
Léteznek olyan rendszerek, amiket nagyon egyszerű téliesíteni, ugyanis van rajtuk egy kézi leeresztő csap, aminek a segítségével a gravitáció megoldja a problémát, és volt, nincs víz. Azonban mára már ez a rendszer csak nagyon kevés helyen létezik, mivel az építőknek kötelességük gondoskodniuk arról, hogy ne keletkezzenek pangó vizek.
Létezik egy másik rendszer, ami automata leeresztő szelepekkel van megáldva, ebben az esetben egy spirálrugó segítségével nyitnak akkor, amikor megszűnik a nyomás a csövekben. A folyamatos vízlökések azonban károsíthatják a csöveket, mivel mindig leeresztjük a vizet. Szerencsére ez sem annyira elterjedt.
A legelterjedtebb és legismertebb a visszacsapó szeleppel ellátott rendszer
Ebben az esetben nem oldható meg automatikusan a téliesítés, ami nem is baj. Nincs másra szükségünk, mint egy kompresszorra, érdemes beruházni egyre, hiszen a kocsik, biciklik kerekeit, matracot, felfújható csónakot, bármit fújhatunk vele.
Első lépésben zárjuk el a főcsapot, áramtalanítsuk a szivattyút, majd csatlakoztassuk a kompresszort az ürítő csapra. Haladjunk zónánként, a szórófejeken át a teljes csőhálózatból nyomuk ki a vizet. A folyamatot több lépcsőben kell elvégeznünk mivel ebben az esetben lesz 100 százalékos az eredmény.
Első körben a kompresszor tartályát hagyjuk töltődni 4 bar-ig, ekkor a mágnes szelepek zárva legyenek, ezután nyissuk ki az egyik szelepet, ekkor indul meg a levegő és söpri maga előtt teljes erővel a vizet. Amikor lecsökken a nyomás 1 bar alá, zárjuk el ismét a szelepet, gyűjtsünk nyomást, majd ismét nyissuk a szelepet, ha a szórófejeken már inkább levegő jön csak, akkor sikeres munkát végeztünk, az adott zóna víztelenné vált. Ismételjük meg a folyamatot az összes többi zónánál is!