Az okra gondozása
Ügyelj rá, hogy a fiatal palánták körül mindig felszedd a gyomokat. Ahogy aztán öregszenek, ezeket egy 5-7cm vastag talajtakaróval is elnyomhatod. Táplálék gyanánt 10-10-10-es összetételű műtrágyát, érlelt szerves trágyát, vagy komposztot is használhatsz (7,5 méterenként 0,2 kilónyit). E helyett kiegyensúlyozott összetételű folyékony műtrágyát is alkalmazhatsz, havi rendszerességgel. Amikor a palánták elérik a 7,5 cm magasságot, ritkítsd meg őket, hogy 30-45cm maradjon közöttük (ha ennél sűrűbben nőnének). A nyári hónapokban ügyelj a bőséges öntözésre – heti legalább 2,5cm vízzel locsold okra palántáidat, de ha sokáig nincs csapadék (vagy növénytartóban neveled őket), akkor ennél is többre lehet szükség.
Betegségek
Az okrát első sorban a verticilliumos hervadás veszélyezteti, ami a levelek sárgulását és hervadását okozza. Ezen kívül érdemes még odafigyelni a lisztharmat, illetve a levélfoltosodás tüneteire is.
Az okra szüretelése és tárolása
Az első szüretelés ideális esetben két hónappal az ültetés után esedékes. Az okrákat akkor érdemes leszüretelni, amikor 5-7cm hosszúak. A szüretelést minden másnap ajánlott elvégezni. A termést egy éles késsel vágd le a szárról – ha az túl kemény, és nehezen lehet elvágni, akkor a hüvely valószínűleg túlérett, így sajnos már kidobhatod. Szüreteléskor viselj vastag kesztyűt és hosszú ujjú felsőt, mert a legtöbb okrafajta termésein apró tüskék vannak, amik irritálhatják a bőrt.
Érdekes mód fogyasztáskor ezek nem okoznak problémát. Az okra tárolásához helyezd a vágatlan, nyers hüvelyeket légmentesen zárható tárolókba, majd a fagyasztóba, vagy készíts belőlük befőttet. Mindkét módszerrel biztosíthatod, hogy még télen is fogyaszthass a termésekből. Reméljük, hogy mindent sikerült elmondanunk nektek az okráról, sok sikert kívánunk mindenkinek a termesztéséhez!