Okra termesztése, okra fogyasztása, okra nevelése - minden, amit tudnod kell az okráról

Mire jó az okra, és hogyan termeszthetsz magadnak otthon?

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Minden, ami okra

Az okra gondozása

Ügyelj rá, hogy a fiatal palánták körül mindig felszedd a gyomokat. Ahogy aztán öregszenek, ezeket egy 5-7cm vastag talajtakaróval is elnyomhatod. Táplálék gyanánt 10-10-10-es összetételű műtrágyát, érlelt szerves trágyát, vagy komposztot is használhatsz (7,5 méterenként 0,2 kilónyit). E helyett kiegyensúlyozott összetételű folyékony műtrágyát is alkalmazhatsz, havi rendszerességgel. Amikor a palánták elérik a 7,5 cm magasságot, ritkítsd meg őket, hogy 30-45cm maradjon közöttük (ha ennél sűrűbben nőnének). A nyári hónapokban ügyelj a bőséges öntözésre – heti legalább 2,5cm vízzel locsold okra palántáidat, de ha sokáig nincs csapadék (vagy növénytartóban neveled őket), akkor ennél is többre lehet szükség.

hirdetes

Betegségek

Az okrát első sorban a verticilliumos hervadás veszélyezteti, ami a levelek sárgulását és hervadását okozza. Ezen kívül érdemes még odafigyelni a lisztharmat, illetve a levélfoltosodás tüneteire is.

Az okra szüretelése és tárolása

Az első szüretelés ideális esetben két hónappal az ültetés után esedékes. Az okrákat akkor érdemes leszüretelni, amikor 5-7cm hosszúak. A szüretelést minden másnap ajánlott elvégezni. A termést egy éles késsel vágd le a szárról – ha az túl kemény, és nehezen lehet elvágni, akkor a hüvely valószínűleg túlérett, így sajnos már kidobhatod. Szüreteléskor viselj vastag kesztyűt és hosszú ujjú felsőt, mert a legtöbb okrafajta termésein apró tüskék vannak, amik irritálhatják a bőrt.

Érdekes mód fogyasztáskor ezek nem okoznak problémát. Az okra tárolásához helyezd a vágatlan, nyers hüvelyeket légmentesen zárható tárolókba, majd a fagyasztóba, vagy készíts belőlük befőttet. Mindkét módszerrel biztosíthatod, hogy még télen is fogyaszthass a termésekből. Reméljük, hogy mindent sikerült elmondanunk nektek az okráról, sok sikert kívánunk mindenkinek a termesztéséhez! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

zsázsa (Lepidium)

a —>keresztesvirágúak családjába tartozó, számos gyomnövényt magába foglaló... Tovább

imola (Centaurea)

a fészkesek családjának csövesvirágúak alcsaládjába tartozó nemzetség. Évelő, elágazó... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem