Mentsd, ami menthető
Hozd ki a lehető legtöbbet kertedből. Tedd el a jól termő palánták magjait, hogy a következő szezonban újra ültethess belőlük. Ha a vártnál több termés gyűlik össze, akkor próbáld tartósítani zöldségeidet és gyümölcseidet (savanyíts, készíts lekvárt, aszalj stb.) Még maradék fűszernövényeidet is érdemes kiszárítani, hogy a következő hónapok során kedvedre felhasználhasd őket a konyhában.
Ültess őszi növényeket
Ha ősszel is szeretnél virágokat és/vagy haszonnövényeket termeszteni kertedben, akkor itt az ideje előkészülni erre. Ahogy a nyár befejeztével a hőmérséklet csökkenni kezd, a fodros kel, a saláták, az arugula, a spenót és más növények mind nőni kezdenek, és általában az első fagy előtt szüretelhetők is lesznek. Sőt, egyes haszonnövények (pl. a fodros kel) még finomabbak is lesznek, ha egy enyhébb fagy után szüreteled le őket.
Ha haszonnövényeket nem is, valamilyen talajtakarót azért ültethetsz az egyébként üres kertbe, hogy a gyomok ne terjedjenek el benne, illetve, hogy később ezek a növények tápanyagot biztosítsanak a következő szezon főszereplői számára.
Készítsd elő a talajtakarót és a komposztot
Ha még nincs komposzthalmod kertedben, akkor akár egy rövid hétvége alatt is készíthetsz magadnak egyet. Egy komposzthalomra ráhajíthatsz minden olyan egyébként értékes szerves hulladékot és maradékot, amik egyébként a kukában kötnének ki. Ilyenek például a zöldségdarabok, a kertből összeszedett (egészséges) növénymaradványok, a lehullott falevelek és így tovább.
Mire az utolsó őszi szüretelés is lezajlik, a komposzt és a talajtakaró („mulcs”) is készen áll majd, hogy szétterítsd őket ágyásidon, és extra tápanyagot biztosíts velük a következő évben termesztett növények számára.
Gondoskodj a bokrokról és a fákról
Ha kertedben vagy udvarodon bokrok, fák vagy más évelő növények is állnak, akkor ideje velük is foglalkoznod egy kicsit.
Ne távolítsd el az olyan növények elhalt részeit (illetve ne is trágyázd őket), amelyek új hajtási nem élnék túl a következő hideg hónapokat. E helyett az elvirágzásukat követően metszd vissza őket szükség szerint. A téltűrő bokrokat és fákat öntözd alaposan és rendszeresen (főleg, ha nagyon meleg az idő), mert az augusztusi napfényben a nedvesség hamar elpárolog a talaj legfelső rétegjeiből.