Habár minden évben csak korlátozott ideig űzheted igazán aktívan, a kertészkedés egy olyan hobbi, aminek minden évszakban megvannak a maga szezonális feladatai. Minden hónapban tehetsz valamit annak érdekében, hogy kerted a közeli vagy távoli jövőben jobban teljesítsen.
Augusztus, vagyis a nyár vége is egy ilyen hónap, amikor a nagy meleg ellenére nem szabad ölbe tett kézzel üldögélni. Egyesek ilyenkor még javában élvezik a nyárvégi szüretet, míg mások alig várják, hogy végre beköszöntsön az ősz. Akárhogy is, kertednek augusztusban is szüksége van az odafigyelésedre. Íme a legfontosabb nyárvégi teendők a kertben!
Gyomlálj és távolítsd el az elhalt virágfejeket
Mind a kezdő, mind a tapasztalt kertészek tudják, hogy a gyomok augusztusban nőnek a legszorgosabban. A száraz, párás nyári időszak sokkal jobban kedvez a gyomoknak, mint a zöldségeknek és virágoknak.
Éppen ezért fontos egész nyáron, de főleg augusztusban rendszeresen fellépni a gyomok ellen, hogy ne maradjon lehetőségük új magokat elvetni, amik aztán a következő évben is megnehezíthetik a dolgodat. Ha néhány évik tartod a frontot a gyomok ellen, előbb vagy utóbb sokkal kevesebbel kell majd megküzdened a nyári hónapok során.
Hasonlóképpen fontos rendszeresen eltávolítani az elhalt virágfejeket, hogy mind évelő, mind pedig egynyári növényeid a lehető legszebb formájukat hozhassák. Az elhalt fejek eltávolításával nem csak esztétikailag javítod palántáid helyzetét, hanem lehetőséget adsz nekik, hogy helyükre új, friss virágokat növeszthessenek.
Szüretelj és szabadíts fel némi helyet
A szüretelés nem csak azért hasznos, mert friss, azonnal felhasználható terméseket gyűjthetsz össze kertedből. A talaj feletti termések betakarításával lehetőséget adsz növényeid számára, hogy új virágokat és terméseket hozzanak. E mellett a talajban rejtőző gyökértermések megritkításával a környező terméseknek több helyük lesz nagyobbra nőni.
Augusztus során minden virágos- és „ehető” kertet elcsúfíthatnak a hervadozó, elbarnuló növények, amelyek még valahogy meg-megpróbálnak kihozni magukból egy-egy utolsó virágot. Ha rendszeresen eltávolítod ezeket a haldokló növényeket (vagy már elhervadt részeiket), akkor ősszel sokkal kevesebb időt kell majd szánnod erre a feladatra.
Mi több, az elhervadt részek eltávolításával a palánták az egészséges részeikre összpontosíthatják maradék erőforrásaikat, és akár még egy utolsó kör termést is hozhatnak majd az első fagy előtt.
Ha egész palántákat kell eltávolítanod, akkor ne hagyd üresen a helyüket. Használj mű vagy organikus talajtakarót, vagy ültess a helyükre őszi növényeket, mert az üres részek a gyomokat és a kártevőket is vonzzák majd kertedbe.