Tudj meg mindent te is a növényvédőszerek keveréséről

Növényvédőszerek keverhetősége – Mit, mivel, hogyan keverhetünk?

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Növényvédőszerek keverése – Miért és hogyan keverjük a növényvédőszereket

Növényvédőszerek keverése – A formulációk és a keverés

A növényvédőszerformák jelzéseit érdemes figyelnünk (a nedvesíthető poralakúak például WP jelzésűek, a folyadékformák kaphatják például az EC, SC, WSC jelölést). Általánosságban elmondhatjuk, hogy az azonos típusú formák nagy valószínűséggel kompatibilisek egymással. Azonban a különböző formák is lehetnek kompatibilisek, legtöbb esetben a WP, a WDG, vagy az SC növényvédőszerek keverhetők, mivel a hatóanyag finom szilárd szemcse formájában van jelen mindegyik esetében. 

 

Az EC készítmények annyiban különböznek, hogy ezekben szerves oldószer a hordozó anyag, vízzel hígítva emulziócseppek keletkeznek, melyek például a WP-vel keverve nem képesek stabilak maradni. Az SE-jelzésű készítmények a legkényesebbek, mivel már önmagukban is bonyolult kolloidkémiai rendszert alkotnak, a stabilitását könnyedén fel lehet borítani egy más típusú szer hozzáadásával. 

hirdetes

 

Növényvédőszerek keverése – Hogyan keverjük a szereket

Érdemes minden esetben külön-külön hígítani a növényvédőszereket, a permetezésre szánt víz felével az egyiket, másik felével a másikat, utána pedig összekeverni a permetleveleket. Permetlé készítéséhez használjunk esővízhez hasonló lágyságú vizet. Fontos továbbá a víz hőmérséklete, ugyanis minél hidegebb, annál lassabban oldódnak benne a sók és más anyagok. Általánosságban elmondható, hogy 15 Celsius foknál hidegebb vizet ne használjunk, a gyakorlati tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy a 19-21 Celsius fokos víz a legtökéletesebb. 

 

Növényvédőszerek keverése – Összefoglalás

A téma bonyolultabb, mint ahogyan sokan gondolnák, éppen ezért ebben a cikkemben csak azokra a dolgokra tértem ki, amik a legfontosabbak, nézzük, melyek ezek! A réztartalmú és nehézfémsókból készült növényvédőszereket jobb, ha nem keverjük más készítménnyel.

 

Először a poralakú, majd a folyadékformájú, végül a permettrágyák kerüljenek a tartályba. Mindig készítsünk törzsoldatot. Leginkább az azonos típusú formákat keverjük egymással. Használjunk 19-21 Celsius fok körüli, esővízhez hasonló lágyságú vizet. Remélem, hogy sikerült segítenem mindenkinek, kérdés esetén keressetek bátran Facebook oldalunkon! 

Mennyire találtad hasznosnak a növényvédőszerek keveréséről szóló cikkünket?

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-06-25

A paradicsom vírusos megbetegedései: a rettegett vírusos és fitoplazmás betegségek

A paradicsom vírusos megbetegedései nem véletlenül rettegettek. Az a baj, hogyha felüti fejét kertünkben, akkor nagyon gyorsan nagyon nagy mértékben elterjed.

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Somacorn (Mv 293)

Kukorica Cél: szemes Leírás:Hímvirágzásának ideje közepes. A kalászkapelyva nem, vagy... Tovább

bróm (Br)

a halogénelemekhez tartozó, vörösbarna színű, fojtó, mérgező, folyékony halmazállapotú... Tovább

Tovább a lexikonra
Növényvédelem permetezés