Tudj meg mindent te is a növényvédőszerek keveréséről

Növényvédőszerek keverhetősége – Mit, mivel, hogyan keverhetünk?

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Nagyon sokszor felmerül a kérdés a házikerti tulajdonosok körében, hogy milyen növényvdédőszereket keverhetünk egymással. Régen könnyebb dolgunk volt, mivel a gyártók táblázatba szedték a keverhetőségi lehetőségeket, ez viszont ma már nehézkes, mert rengeteg szer került piacra. Cikkünkkel segíteni szeretnénk mindenkinek, ismerjétek meg ti is a növényvédőszereket keverhetőségi lehetőségeit és használjátok a szereket biztonságosan, eredményesen! 

Növényvédőszerek keverése – Miért és hogyan keverjük a növényvédőszereket

Növényvédőszerek keverése – Miért akarjuk keverni a szereket? 

Egyszerű a válasz: kevesebb permetezés, nagyobb hatékonyság! Ez annyit jelent, hogy ha sikerül elkészítenünk a megfelelő keverést, akkor egy permetezéssel többféle kórokozó, valamint kártevő ellen tudunk védekezni, megtakaríthatjuk a kijuttatási költséget, ráadásul a permetezésre alkalmas időszakokat is jobban ki tudjuk használni. 

 

Növényvédőszerek keverése – Segítés és akadályozás

A gyakorlati igényeket szerették volna segíteni a gyártók azzal, hogy különböző gyári kombinációkat fejlesztettek ki. Ezek viszont rosszul sültek el, ugyanis sokszor a hatóanyagazonos keverékeknek sokkal magasabb volt az áruk, a keresletet pedig nehezítette a kórokozók és a kártevők elleni védekezési időpontok eltérése. 

hirdetes

 

Növényvédőszerek keverése – Aranyszabályok

Első és legfontosabb aranyszabály úgy szól, hogy a réztartalmú, illetve nehézfémsókból készült növényvédőszerek nem keverhetők más készítménnyel! Mára kicsit módosult ez az aranyszabály, de még mindig jobb, ha betartjuk. A korszerű szerformák kidolgozásának köszönhetően néhány réztartalmú szer jobban keverhető készítmény lett – a WDG vagy WG (vízben azonnal oldódó mikrogranulátum formájú) jelű növényvédőszerek esetében a keverési próbák során nem tapasztaltak csapadékképződést és gyors kiülepedést, tehát a permetlében szabad szemmel látható elváltozás nem volt. 

 

Növényvédőszerek keverése – További aranyszabályok, a keverési sorrend

Egyáltalán nem mindegy a keverési sorrend – először mindig a poralakú, majd a folyadékformájú, végül pedig a permettrágyák kerülnek a tartályba. Érdemes tudni továbbá azt is, hogy a poralakú formák esetében szükség van törzsoldat készítésére (a kimért porhoz adjunk egy kevés vizet és hagyjuk állni). Mit, mikor, hogyan, miért? Rengeteg kérdés maradt még megválaszolatlanul, éppen ezért érdemes a következő oldalra lapoznia mindenkinek! 

 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-06-25

A paradicsom vírusos megbetegedései: a rettegett vírusos és fitoplazmás betegségek

A paradicsom vírusos megbetegedései nem véletlenül rettegettek. Az a baj, hogyha felüti fejét kertünkben, akkor nagyon gyorsan nagyon nagy mértékben elterjed.

2024-01-18

Mikor kezdjük el a gyümölcsfák lemosó permetezését?

A gyümölcsfák lemosó permetezése a tél végén egy fontos feladat, ezért összegyűjtöttük nektek, mik a lépései ennek a tél végi tevékenységnek!

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2024-06-27

Mit tehetünk, ha megjelennek a poloskák a kertben?

A ploska az egyik legidegesítőbb rovar a világon. Nemcsak sokan vannak és könnyen szaporodnak, de büdösek és kártékonyak is. Így irtsd ki őket kertedből.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csibehúr (Spergula arvensis L.)

a szegfűfélék (Caryophyllaceae) családjához tartozik. Termesztették már az ókorban; nálunk... Tovább

Meloga (Pro 2WB9989)

Õszi árpa Cél: õszi sörárpa Leírás:A fajta növekedési típusa korai fejlõdési... Tovább

Tovább a lexikonra
Növényvédelem permetezés